Jakie składki musi płacić przedsiębiorca, żeby należało mu się chorobowe? Jak złożyć wniosek o wypłatę zasiłku?

Jako że ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, każdy przedsiębiorca sam decyduje, czy jest dla niego opłacalne. O ile jednak opłacalność może budzić wątpliwości, o tyle jedno jest pewne: jeśli już płacić chorobowe, to trzeba z niego korzystać. Tylko jak to zrobić?

Jeśli macie wątpliwości, czy warto opłacać chorobowe, postaraliśmy się je rozwiać w tym artykule. Co można zyskać dzięki chorobowemu? W skrócie – za 1 dzień choroby ZUS wypłaca:

 • ok. 43 zł netto – duży ZUS,
 • ok. 9,3 zł netto – mały ZUS.

Oprócz tego, ZUS zawiesza konieczność opłacania składek społecznych i ew. Funduszu Pracy na czas choroby. Oczywiście ani zasiłku, ani obniżonych składek nie można otrzymać w sposób automatyczny. O to trzeba się postarać. Nie są to może skomplikowane czynności, ale trzeba ich dopełnić, aby chorobowe przyniosło realne zyski.

Wnioskuj o chorobowe – z inFaktem

 • Dzwoń do księgowych inFaktu – dowiesz się jak wnioskować o zasiłek chorobowy i obniżone składki ZUS
 • Sprawdzaj kwotę ubezpieczenia chorobowego – i innych składek ZUS
 • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Ubieganie się o zasiłek za czas choroby

Jak uzyskać zasiłek chorobowy? Sprawa jest stosunkowo prosta, ale nie obejdzie się bez wizyty w ZUS-ie lub na poczcie. Chory przedsiębiorca powinien udać się do lekarza, a następnie wybrać się do ZUS-u i złożyć 2 dokumenty:

 • ZUS ZLA (potocznie „L4”) – uzyskane od lekarza,
 • ZUS Z-3b (Zaświadczenie płatnika składek – przedsiębiorca wypełnia samodzielnie).

Zasadniczo, zakatarzona, kaszląca osoba z gorączką, która wyszła od lekarza dzierżąc w ręku upragnione ZUS ZLA (potocznie L4) powinna dokonać powyższych czynności od razu. Trzeba bowiem tego dokonać nie później niż 7 dni od otrzymania „L4”, a choroba może potrwać dłużej. Alternatywnie, te dwa dokumenty można także wysłać pocztą.

Niestety, jak na razie Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS-u nie pozwala na składanie ZUS Z-3b i przekazanie ZUS ZLA otrzymanego od lekarza.

Ubieganie się o obniżone składki społeczne

Nieco większym kłopotem może być uzyskania prawa do niższych składek społecznych i opłaty na Fundusz Pracy. W tym celu, przedsiębiorca musi złożyć 2-krotnie formularz ZUS DRA, którym deklaruje od jakiej podstawy wyliczane są składki:

 1. za miesiąc, w którym opłaca składki od niższej podstawy (wg zasad opisanych w tym artykule),
 2. za następny miesiąc, w którym opłaca już standardowe składki.

ZUS DRA nie trzeba już składać za kolejne miesiące, chyba że przedsiębiorca ponownie zachoruje lub chce opłacać składki od wyższej podstawy, niż najniższa.

Parę słów o ZUS DRA. Na formularzu trzeba wpisać odpowiednio obniżoną podstawę dla miesiąca, w którym przedsiębiorca chorował, a także kwoty poszczególnych składek. Z kolei ZUS DRA za miesiąc, w którym przedsiębiorca nie chorował, wypełnia się standardowo, czyli uzupełniając minimalną podstawą i standardowymi kwotami składek, zakładając, że przedsiębiorca nie chce opłacać wyższych składek.

ZUS DRA można złożyć na trzy sposoby:

 • przez Internet – o ile posiadacie profil zaufany,
 • pocztą,
 • osobiście w oddziale ZUS-u.

Jak widać, te czynności nie są aż tak skomplikowane, jak mogą się wydawać 🙂

Zastanawiasz się czy chorobowe jest opłacalne? To może być proste

Wystarczy założyć konto na inFakcie, aby mieć stały dostęp do zespołu księgowych, którzy czekają na Twoje pytania – możesz ich pytać także o sprawę chorobowego. Oto wsparcie, które sprawi, że rozliczanie ZUS-u w firmie przestanie być problemem. Załóż konto na inFakcie, aby:

 • Dzwonić lub e-mailować do ksiegowych od pon. do pt. w godz. 7-22 i w godz. 9-17 w soboty.
 • Sprawdzać zawsze aktualne kwoty składek ZUS – w tym ubezpieczenia chorobowego.
 • Testować księgowość online za darmo przez 30 dni i wystawiać do 3 faktur w miesiącu.

Po prostu kliknij w przycisk i załóż darmowe konto.