Jakie sprawy firmowe można załatwić online profilem zaufanym, zamiast chodzić do urzędów?

Polskie urzędy oferują przedsiębiorcom ciekawe narzędzie o nazwie „profil zaufany”. Ma ono podstawową zaletę – jest darmowe. Ma też zasadniczą wadę – jego potwierdzenie wymaga osobistej wizyty w urzędzie. Co ciekawe, ta jednorazowa wizyta może w przyszłości zaoszczędzić nieco czasu.

Na stronach opisujących profil zaufany można znaleźć peany na jego cześć, ale tak naprawdę trudno zorientować się do czego służy w praktyce. Zwłaszcza, gdy mówimy o jednoosobowym przedsiębiorcy, który kontaktuje się z urzędami raczej sporadycznie.

Poniżej znajdziecie kilka praktycznych przypadków, w których posiadanie profilu zaufanego jednak pozwoli zaoszczędzić czas:

1. Rejestracja działalności gospodarczej

Ten krok zapewne większość czytelników ma już za sobą, ale warto wspomnieć – profil zaufany pozwala na złożenie wniosku o wpis do CEIDG, a tym samym rejestrację działalności gospodarczej. Niestety, jako że potwierdzenie profilu wymaga wizyty w urzędzie, trudno mówić w praktyce o „zakładaniu firmy przez Internet”. Jednak, gdy przed założeniem firmy (lub w trakcie) zadba się też o „zaufanie” profilu, narzędzie przyda się później w kilku innych sytuacjach.

2. Aktualizacja treści wpisu do CEIDG

Profil zaufany pozwoli nie tylko uzyskać wpis do CEIDG, ale także zmienić go w razie potrzeby – a ta potrzeba może pojawiać się często. Chodzi o takie sytuacje, w których przedsiębiorca zmienia:

  • formę opodatkowania i / lub okresy rozliczania podatku dochodowego (możliwe raz do roku),
  • nazwisko, a tym samym nazwę firmy (np. w wyniku zmiany stanu cywilnego) lub nazwę firmy z innego powodu,
  • adres prowadzenia działalności gospodarczej,
  • kody PKD,
  • numer konta bankowego,
  • biuro rachunkowe.

Każdy z tych przypadków wymaga aktualizacji wpisu do CEIDG.

Oczywiście, wpis do CEIDG zmienia się nie tylko, gdy dane ulegają zmianie, ale także, gdy trzeba je poszerzyć. Np. dodać nowe kody PKD, nowy adres oddziału firmy, czy nowe konto bankowe w wyniku rozszerzenia działalności.

3. Zawieszenie, wznowienie lub zaprzestanie działalności gospodarczej

Podobnie, profil zaufany sprawia, że bez wychodzenia z domu można zawiesić, wznowić lub zgłosić zaprzestanie działalności gospodarczej. Dokonuje się to również zmieniając informacje w CEIDG. Skorzystać w ten sposób mogą zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy często zawieszają działalność, np. z uwagi na sezonowość danej branży.

Tutaj warto jednak dodać, że zaprzestanie działalności może wiązać się z szeregiem innych czynności, z których nie każdą da się załatwić profilem zaufanym.

przejście z małego ZUS na duży ZUS

4. Przejście z małego ZUS-u na duży ZUS

Koniec „małego ZUS-u” (czyli konieczność opłacania wyższych składek) można złagodzić nie tylko zakładając firmę w odpowiednim dniu (ten trick opisaliśmy tutaj), ale także mając profil zaufany, gdyż wówczas formalności związane z przejściem dokonuje się z domu. Są to trzy czynności, które można wykonać za dwoma podejściami:

1. Wyrejestrowanie drukiem ZUS ZWUA i zarejestrowanie z innym kodem za pomocą formularza ZUS ZUA / ZZA.
2. Jednorazowe złożenie ZUS DRA za pełny miesiąc kalendarzowy.

Te sprawy można załatwić z użyciem profilu zaufanego, a zatem online. Więcej o przejściu z „małego” na „duży ZUS” – w tym artykule.

Szczegółowe informacje o profilu zaufanym, w tym instrukcje jak go założyć, znajdziecie na stronie epuap.gov.pl.