Mały ZUS dłużej niż 2 lata? To możliwe!

Mały ZUS, czyli preferencyjne składki dla nowych przedsiębiorców – to pomoc dla firm na początku działalności. Składki ZUS są wówczas niższe o ok. 540 zł. „Mały ZUS” nominalnie trwa 24 miesiące, ale w praktyce nieco dłużej. Dlaczego?

Przejście z „małego” na „duży” – to może być problem

Konieczność opłacania składek ZUS wyższych o ok. 540 zł (lub ok. 580 zł z chorobowym) to poważny test dla wielu firm, zwłaszcza tych najmniejszych, bez zatrudnionych pracowników, czy też dla freelancerów.

Miesięczne koszty prowadzenia firmy oznaczają wówczas kwotę rzędu 930-980 zł niezależnie od zarobków, nie licząc wydatków na księgowość, komórkę, czy wynajem i utrzymanie biura (ew. biurka w biurze coworkingowym). Stąd też dla najmniejszych firm każdy dodatkowy miesiąc z „małym” ZUS-em może być kluczowy dla utrzymania na rynku.

Ile trwa mały ZUS?

Warto wiedzieć, że mały ZUS może trwać w praktyce dłużej, niż 24 miesiące, ponieważ trwa on 24 PEŁNE miesiące. Aby tak się stało wystarczy tylko otworzyć firmę innego dnia, niż 1 dzień miesiąca. Jak to wygląda w praktyce?

Załóżmy, że otwieram firmę 8 listopada 2012 roku i przysługuje mi mały ZUS. Ile wynoszą moje składki ZUS w kolejnych miesiącach?

  • Za okres 8-30 listopada 2012 – płacę pełną składkę zdrowotną i społeczną obliczoną proporcjonalnie za 23 dni (płatne do 10 grudnia 2012).
  • Za każdy miesiąc od grudnia do listopada 2014 r. – płacę składkę preferencyjną (płatne co miesiąc do 10 dnia następnego miesiąca).
  • Ostatnia składka preferencyjna przypada na listopad 2014 (płatna do 10 grudnia 2014).

Podsumowując: Jeśli założę firmę 8 listopada 2012 r. to pierwszą składkę na duży ZUS muszę zapłacić do 10 stycznia 2015 r. (za grudzień 2012 r.)

Co i kiedy zrobić, gdy skończy się mały ZUS?

Kiedy kończy się mały ZUS trzeba dokonać dwóch formalności w miejscowym oddziale ZUS-u:

  • złożyć formularz ZUS ZWUA (wyrejestrowanie),
  • złożyć formularz ZUS ZUA (zarejestrowanie z innym kodem ubezpieczenia – 05 10 XX).

Przepisy mówią, że tych czynności trzeba dokonać w terminie do 7 dni od nastąpienia zmiany. Czyli kiedy dokładnie?

Przedsiębiorca, który założył firmę 8 listopada 2012 r. musi dokonać tych czynności nie później niż do 7 grudnia 2014 r. (czyli do 7 dnia 25 miesiąca opłacania składek ZUS).

A czy Wy macie już za sobą przejście na duży ZUS?

fot. herlitz_pbs