Matematyk, który zajmuje się księgowością i kadrami. Obecnie rozwiewa wątpliwości księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, webinarach i artykułach na blogach inFakt. W przystępny sposób opisuje trudne przypadki, które zna z własnej praktyki.

Jak rozliczyć sprzedaż biżuterii w działalności bez rejestracji? Czy muszę rejestrować się do VAT i mieć kasę fiskalną? Czy ma znaczenie materiał z jakiego wykonuje biżuterię? Po dokładne wyjaśnienia zapraszamy do wpisu.

 • Nie trzeba w trakcie roku wpłacać zaliczek na podatek, ale przychody trzeba ująć na PIT-36.
 • Wykonując działalność bez rejestracji w PIT można ująć koszty.
 • Rozliczenie z działalności nierejestrowanej odbywa się na PIT-36.
 • Przy sprzedaży biżuterii trzeba zgłosić do VAT, gdy wyroby są z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali.
 • Osoba wykonująca działalność nierejestrowaną musi mieć kasę fiskalną od pierwszej sprzedaży, tylko gdy ma obowiązek rejestracji do VAT.

Sprzedaż biżuterii, czy też przetwórstwo i obrót metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi obecnie nie wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia. Oznacza to, że w ramach działalności bez rejestracji można sprzedawać biżuterię. Limit miesięcznych przychodów w 2019 r. wynosi 1125 zł.

Podatek dochodowy

Przychody z działalności nierejestrowanej są opodatkowane na zasadach ogólnych. W trakcie roku nie trzeba płacić zaliczek podatek, co nie zmienia faktu, że przychody muszą być i tak wykazane w zeznaniu rocznym PIT-36. Osoby wykonujące czynności w ramach działalności nieewidencjonowanej mają na formularzu dedykowane pole do wpisania przychodów i kosztów, jeśli takie występują.

Wydatkami, które wiążą się ze sprzedażą biżuterii z pewnością mogą być materiały potrzebne do wykonywania biżuterii lub gotowe produkty, które służą do dalszej odsprzedaży. Osoba wykonująca działalność bez rejestracji powinna posiadać imienne faktury, na podstawie których rozliczy wydatek w zeznaniu rocznym.

Sprzedaż biżuterii w działalności bez rejestracji, a VAT

Przepisy określają, że zgłoszenie do VAT jest obowiązkowe w przypadku usług jubilerskich. W przypadku zaś sprzedaży biżuterii, trzeba zgłosić się do VAT, gdy sprzedawane są wyroby (złom) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali. Chodzi tutaj o biżuterię do zrobienia której wykorzystano złoto, srebro lub platynę.

Oprócz wyżej wymienionych, obowiązek rozliczania AT-u jest gdy sprzedajemy wyroby z bursztynu i wyroby jubilerskie i podobne, z wyłączeniem:

 • kamieni syntetycznych, szlachetnych lub półszlachetnych, obrobionych, lecz nieoprawionych (PKWiU ex 32.12.11.0),
 • pyłu i proszku z pozostałych naturalnych lub syntetycznych kamieni szlachetnych lub półszlachetnych (PKWiU ex 32.12.12.0),
 • dewocjonaliów wykonanych z metali innych niż metale szlachetne,
 • wyrobów kultu religijnego.

Jeśli konieczne będzie zgłoszenie do VAT-u, to wówczas należy go dokonać na formularzu VAT-R. Konsekwencją bycia VAT-owcem jest to, że trzeba składać deklaracje VAT i struktury JPK_VAT.

W sytuacji gdy biżuteria jest wykonywana z innych materiałów niż wymienione wyżej, nie ma obowiązku rejestracji do VAT. Znika też obowiązek prowadzenie rejestrów VAT i przesyłania deklaracji VAT i JPK_VAT.

Sprzedaż biżuterii w działalności bez rejestracji

Kiedy potrzebuję kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna od pierwszej sprzedaży, musi być stosowana wtedy gdy obowiązkowe jest zgłoszenie do VAT, czyli gdy sprzedajemy wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku. Aby zafiskowalizować kasę fiskalną konieczne jest uzyskać NIP-u.

Jeśli nie ma obowiązku stosowania kasy fiskalnej, to można korzystać ze zwolnienia podmiotowego do 20.000 w skali roku.

Przekroczyłeś limit przychodów i musisz założyć firmę – powiemy Ci jak zrobić to w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
 • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.