Przedsiębiorcy zapłacą więcej, jeżeli założą firmę tego dnia. Sprawdź kiedy

Katarzyna Leszkiewicz

Zakładanie firmy to wyjątkowy moment, pełen nadziei na rozwój i sukces. Jednak paradoksalnie, nie zawsze warto spieszyć się z tym procesem. Mało kto wie, ale nie warto zakładać firmy pierwszego dnia miesiąca. Ta pozornie niewinna decyzja może kosztować Cię cenne środki finansowe.

Dlaczego data założenia firmy ma znaczenie?

Decyzja o dniu założenia firmy może zdawać się na pierwszy rzut oka jedynie kwestią kalendarzową. Jednakże istnieje ważny powód, dla którego pierwszego dnia miesiąca warto być szczególnie ostrożnym. Założenie firmy w pierwszym dniu miesiąca, może skutkować krótszym okresem korzystania z tzw. Małego ZUS.

Prawo do Małego ZUS przysługuje przedsiębiorcom przez pełne 24 miesiące od momentu rozpoczęcia działalności. Kluczowym jednak jest fakt, że ten okres zaczyna biec od pierwszego pełnego miesiąca prowadzenia firmy. Jeśli więc uruchomisz swoją działalność 1. dnia miesiąca, to będzie on zaliczony do okresu korzystania z tej ulgi. Jeśli jednak poczekasz jeden dzień, możesz korzystać z preferencyjnych składek ZUS przez dodatkowy kolejny miesiąc, co daje realną różnicę w długości trwania tej ulgi.

Warto więc zastanowić się nad datą założenia firmy, by jak najdłużej cieszyć się korzyściami wynikającymi z Małego ZUS-u.

Jak działa Mały ZUS i dlaczego warto z niego skorzystać?

Mały ZUS to preferencyjny system składek ZUS, który umożliwia przedsiębiorcom rozpoczynającym swoją działalność obniżenie opłat na początkowym etapie. Dzięki temu osoba ta stopniowo wchodzi na rynek i ma czas na rozwinięcie swojej działalności bez nadmiernego obciążenia finansowego.

Tu znajdziesz więcej informacji na temat preferencyjnych składek ZUS.

Korzystając z Małego ZUS-u, przedsiębiorca może opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne i korzystać ze zwolnienia z wpłat na Fundusz Pracy przez pełne 24 miesiące. Jest to szczególnie atrakcyjne dla nowo powstałych firm, które na starcie często borykają się z ograniczonym budżetem. Z Małego ZUS-u możesz skorzystać też w innych przypadkach. Jedynymi wyjątkami są sytuacje gdy 

 • w okresie ostatnich 60 miesięcy przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności przedsiębiorca prowadził firmę
 • przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy o podobnym charakterze, co czynności, które wykonywał na etacie

Mały ZUS: Jednoosobowa działalność vs. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 

Decyzja dotycząca formy prawnej, w jakiej prowadzisz swoją działalność, ma fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania firmy, a także możliwości skorzystania z preferencyjnego ZUS-u.

KryteriumJednoosobowa DziałalnośćSpółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością (sp. z o.o.)
Osobowość prawnaBrakTak
Koszt założeniaBezpłatneWpłata kapitału zakładowego, koszty notarialne
Pieniądze firmyWłasność przedsiębiorcyOddzielność majątku firmy od majątku właścicieli
OdpowiedzialnośćPełnaOgraniczona do kapitału zakładowego
KsięgowośćUproszczonaPełna księgowość, obowiązek sporządzania sprawozdań
Składki ZUSPreferencyjneObowiązkowe, bez możliwości skorzystania z „Małego ZUS” 
Podatek dochodowyPIT (19%, 12%, ryczałt)CIT (stawki uzależnione od obrotu)
WspólnicyBrak możliwościMożliwość dodania wspólników

Jednoosobowa działalność może być bardziej elastyczna i prosta, podczas gdy spółka z o.o. oferuje odrębność prawną i ograniczenie odpowiedzialności, ale wiąże się z pewnymi formalnościami i kosztami. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji, celów i rodzaju prowadzonej działalności. Jednak tylko w przypadku jednej z nich można zyskać dodatkowy miesiąc niższych składek ZUS poprzez założenie firmy później niż na początku miesiąca. 

Ulga na Start

Osobnym tematem jest Ulga na Start. Służy ona, podobnie jak Mały ZUS, wspieraniu przedsiębiorców na początkowym etapie prowadzenia działalności. Aby móc skorzystać z tej preferencyjnej stawki ZUS, należy spełnić pewne kryteria. Ulga na Start przysługuje osobom fizycznym, które

 • Zakładają firmę po raz pierwszy lub kolejny – jednak w przypadku drugiego zakładania działalności musi minąć co najmniej 60 miesięcy od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej
 • Planują pracować na własny rachunek – czy to w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czy jako wspólnik spółki cywilnej
 • Nie planują wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy – dotyczy to pracodawcy zatrudniającego przedsiębiorcę w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, o ile zakres obowiązków wykonywanych na etacie pokrywa się z zakresem planowanej działalności

Ulga na start. Jak płacić niższe składki ZUS po założeniu działalności?

Załóż firmę i skorzystaj z ulgi na start

Bez formalności. Bez wychodzenia z domu. Bez stresu. Za darmo

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jakie są korzyści i warunki jej otrzymania?

Ulga na Start pozwala na uzyskanie preferencyjnej stawki ZUS przez pierwsze pełne 6 miesięcy prowadzenia działalności. Jest to istotne wsparcie, zwłaszcza w początkowej fazie, kiedy to przedsiębiorstwo może jeszcze nie generować wysokich przychodów. Ulga obejmuje preferencyjne stawki składek społecznych, co przekłada się na niższe obciążenia finansowe przedsiębiorcy.

Zatem przy połączeniu Ulgi na Start oraz Małego ZUS możesz dodatkowo wydłużyć okres opłacania niższych składek ZUS nawet do 

 • 30 miesięcy jeśli zakładasz działalność 1. dnia miesiąca
 • 31 miesięcy jeśli zakładasz działalność 2. dnia miesiąca lub później

Warunkiem skorzystania z ulgi jest złożenie stosownego wniosku w odpowiednim terminie oraz spełnienie wymienionych kryteriów. Dla wielu przedsiębiorców jest to cenny instrument, który umożliwia łagodniejszy start w świat biznesu, pozwalając na skoncentrowanie się na rozwijaniu firmy bez nadmiernego obciążenia finansowego.

Podsumowanie

Zakładanie firmy to nie tylko kwestia formalności, ale także strategicznej decyzji, której skutki odczujemy przez cały okres prowadzenia działalności. Zwracanie uwagi na datę założenia firmy, zwłaszcza z myślą o korzystaniu z preferencyjnych ulg, może przyczynić się do oszczędności finansowych w początkowej fazie działalności.

Decyzja dotycząca wyboru formy prawnej również ma kluczowe znaczenie. Wybierając jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorca musi uwzględnić zarówno korzyści, jak i ryzyka związane z daną formą. Korzystając z usług profesjonalistów, takich jak InFakt, można zminimalizować trudności związane z formalnościami i skoncentrować się na rozwijaniu własnego biznesu. Ostatecznie, odpowiednie przygotowanie i świadome podejście do tych kwestii stanowią klucz do długoterminowego sukcesu firmy.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Katarzyna Leszkiewicz
Jestem odpowiedzialna za prowadzenie mediów społecznościowych inFaktu. W komunikacji skupiam się na wartości danej Przedsiębiorcom oraz edukacji dotyczącej najważniejszych zagadnień. Prywatnie jestem fanką koncertów i podróżowania.