Brak zasiłku na L4 i niższa emerytura, czyli ciemne strony ulgi na start
Ulga na start głównie postrzegana jest jako doskonałe rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców. Warto jednak zadać sobie dodatkowe pytanie – jakie zagrożenia niesie za sobą skorzystanie z ulgi na start?
Ulga na start
Przypomnę, że ulga na start to rozwiązanie, które zwalnia przedsiębiorcę z opłacania składek społecznych przez okres 6 początkowych miesięcy prowadzenia działalności. Po tym okresie dana osoba, spełniająca warunki może skorzystać z małego ZUS. Skorzystanie z ulgi na start nie jest obligaryjne, jest to opcja z której oczywiście można nie skorzystać i wówczas przedsiębiorca dokonuje zgłoszenia siebie, jak ubezpieczonego do ZUS na druku ZUS ZUA.
Te informacje podałam tytułem przypomnienia, a w dalszej cześci zastanowię się nad tym jakie zagrożenia może nieść dla przedsiębiorcy to rozwiązanie.
Jakie zagrożenia niesie za sobą skorzystanie z ulgi na start?
Szukając odpowiedzi na to pytanie, znalazłam można powiedzieć 4 zagrożenia jakie niesie za sobą skorzystanie z ulgi na start i są to:
- brak prawa do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego,
- okres wyczekiwania nie 3 miesiace, a 9,
- brak prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego,
- niższa emerutura/renta.
Brak prawa do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego
Jeśli chodzi o pierwsze zagadnienie, to osoba korzystająca z ulgi na start nie opłaca składek społecznych, w tym składki chorobowej. Oznacza to, że ten przedsiębiorca nie ma prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego.
Wydłużony okres wyczekiwania
Przepisy określają, że okres wyczekiwania na świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w przypadku przedsiębiorców wynosi 90 dni, gdyż składka chorobowa jest dla nich dobrowolna. Jeśli przedsiębiorca skorzysta z ulgi na start, to sprowadzi się to do wydłużenia okresu wyczekiwania na zasiłki o 6 miesiećy i uzyskanie ich będzie możliwe dopiero po 9 miesiącach prowadzenia działalności.
Brak prawa do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego
Przedsiębiorca opłacający składkę wypadkową ma prawo do zasiłku oraz odszkodowania w sytuacji, gdy ulegnie wypadkowi w czasie pracy. Skorzystanie z ulgi na start pozbawia przedsiębiorcy prawa do tych świadczeń w okresie niepodlegania pod ubezpieczenia społeczne. Tutaj nie obowiązuje okres wyczekiwania, zatem po 6 miesiącach przedsiębiorca będzie już takie prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego oraz jednorazowego odszkodowania.
Niższa renta lub emerytura
Opłacane przez nas składki na ubezpieczenia rentowe i emerytalne są zbierane po to, aby w późniejszym okresie otrzymywać rentę lub emeryturę. Jeśli przed jakiś czas składki nie są opłacane np. w wyniku korzystania z ulgi na start, to siłą rzeczy te świadczenia będą nieco mniejsze.
Kompendium wiedzy na temat ulgi na start znajduje się tutaj.
Podziel się nim ze znajomymi