Jak uzupełnić ZUS ZUA?
Osoba założyła działalność gospodarczą, składając wniosek CEIDG-1. Musi teraz zgłosić się do ZUS. Z racji tego, że będzie opłacać wszystkie składki to zgłoszenia dokonuje na druku ZUS ZUA. Jak poprawnie ten druk uzupełnić?
W celu zgłoszenia ubezpieczonego w części I. tego formularza należy zaznaczyć krzyżyk w polu 01. Pola 02, 03 oraz 04 należy pozostawić puste.
W części II. należy wypełnić takie dane płatnika jak NIP, REGON, PESEL. Jeśli nie mamy którejś z tych danych, to uzupełniamy pola 04. i 05.
W polu 06 wpisujemy nazwę skróconą płatnika, która została podana w zgłoszeniu płatnika lub we wniosku CEIDG-1. Nasz płatnik jest osobą fizyczną zatem należy uzupełnić dane w polach 07, 08, 09.
Kolejne pola dotyczą osoby ubezpieczonej. Jeśli ubezpieczony posiada PESEL, to uzupełniamy pole 01. Jeśli nie posiada tego nr, to wówczas należy wypełnić pola 03 i 04. Oczywiście należy wpisać nazwisko i pierwsze imię w polach 05, 06. Pole 02 pozostawiamy puste.
W fragmencie IV. zamieszcza się dodatkowe informacje o ubezpieczonym np. drugie imię, nazwisko rodowe, obywatelstwo i płeć. Gdy ubezpieczony nie ma drugiego imienia, pole pozostaje puste. Natomiast jeśli nie wpiszemy obywatelstwa, to przyjmuje się że osoba zgłaszana ma obywatelstwo polskie.
Kolejna bardzo ważna informacja jaką należy wpisać, to kod tytułu ubezpieczenia. Często stosowane kody, to 05 70 00 – mały ZUS, 05 10 00 – duży ZUS.
Dla tego przedsiębiorcy obowiązkowe jest ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zatem w części VI. uzupełniamy datę powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli datę rozpoczęcia działalności oraz zaznaczamy krzyżyk w polach 02, 03, 05. Tę samą datę wpisujemy w części VII. Wpisujemy także kod oddziału NFZ. Jeśli przedsiębiorca chce opłacać dobrowolną składkę chorobową, to w części VIII. zaznaczamy pole 05 i wpisujemy odpowiednią datę. Pozostałe pola pozostawiamy puste.
Część X. zgodnie z opisem dotyczy zgłoszeń sprzed 1 stycznia 2009 r. Naszego klienta to nie dotyczy, zatem pola pozostawiamy puste.
Adres zameldowania należy wpisać w części XI. Jeśli adres zamieszkania i do korespondencji nie różnią się od adresu zameldowania, pola te można pozostawić puste.
W ostatniej sekcji tego formularza należy wpisać datę wypełnienia wniosku. W polu 01 i 02 powinien podpisać się przedsiębiorca. W sytuacji gdy mamy od niego pełnomocnictwo, to my możemy podpisać się w polu 02.
Istotne jest aby wypełniony dokument dostarczyć do ZUS w ciągu 7 dni od dnia założenia działalności.
Podziel się nim ze znajomymi