Jak za pomocą systemu VIES zweryfikować płatnika VAT na terenie UE?

Patrycja Czarnota

Sprawdzenie kontrahenta w systemie VIES ma duże znaczenie, ponieważ od tego zależy odpowiednie rozliczenie z tytułu podatku VAT od zagranicznych transakcji w obrębie UE. Kiedy należy sprawdzić status kontrahenta w systemie VIES i jak to robić?

Kiedy przedsiębiorca powinien sprawdzić kontrahenta w systemie VIES?

Jako przedsiębiorca weryfikujesz status podatnika, głównie w sytuacji dokonywania transakcji dostawy towarów w obrębie UE (WDT).

Sprawdź, kto ma obowiązek rejestracji do VAT UE

Jak sprawdzić podatnika w systemie VIES?

Wyszukanie informacji dotyczących zagranicznego kontrahenta jest bardzo intuicyjne i można je zawrzeć w trzech krokach.

 1. Wejdź na stronę wyszukiwarki VIES UE 
 2. Uzupełnij pola „Państwo Członkowskie” i „Numer VAT” (czyli NIP) wpisując dane kontrahenta, którego chcesz zweryfikować
 3. Kliknij przycisk „Weryfikuj” 

Po wykonaniu tych kroków uzyskasz informację, czy numer NIP twojego kontrahenta w zakresie transakcji transgranicznych jest ważny.

W wynikach wyszukiwania otrzymasz jedną z dwóch informacji

 • numer VAT aktywny 
 • nieważny numer VAT dla transakcji transgranicznych w obrębie UE

Co może oznaczać negatywna odpowiedź w systemie VIES?

Negatywna odpowiedź najprawdopodobniej wskazuje na to, że kontrahent nie jest zgłoszony jako czynny podatnik VAT UE, czyli

 • kontrahent nigdy nie był zarejestrowany do VAT UE
 • kontrahent jest w trakcie rejestracji
 • kontrahent został wykreślony z bazy podatników

Negatywną odpowiedź należy skonsultować bezpośrednio z kontrahentem, aby rozliczenie przebiegło w prawidłowy sposób.

box-icon

Pamiętaj

W systemie VIES nie znajdują się kontrahenci spoza UE, którzy są zarejestrowani na potrzeby rozliczeń na terenie UE i posiadają numer identyfikacji podatkowej z prefiksem EU.

Dlaczego weryfikacja jest tak ważna?

Weryfikacja kontrahenta w systemie VIES to istotny punkt transakcji na terenie UE. Uzyskanie informacji o aktywnym statusie podatnika VAT pozwala na zastosowanie prawidłowej stawki podatku VAT

 • stawki podatku dla transakcji europejskich 0% (WDT)
 • stawki krajowej podatku (polskiego VAT)
box-icon

Ważne

W przypadku dokonywania WDT, czyli przy sprzedaży towaru dla kontrahenta z UE należy zweryfikować jego status w bazie VIES, aby sprawdzić, czy rzeczywiście widnieje on jako podmiot zarejestrowany do VAT UE. Od tego statusu zależy prawo do zastosowania stawki 0%. Jest to jeden z warunków, jakie muszą być spełnione dla zastosowania obniżonej stawki VAT. W sytuacji, w której okazałoby się, że kontrahent nie widnieje w bazie VIES, sprzedawca musiałby zastosować stawkę VAT odpowiednią w danym kraju.

Więcej o warunkach zastosowania stawki 0% przy WDT przeczytasz tutaj.

Sprawdzając status podatnika w systemie VIES możesz uniknąć konsekwencji zawarcia współpracy z nieuczciwym kontrahentem. Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć, co jako przedsiębiorca musisz zrobić i jak tego dokonać. System VIES to proste narzędzie, dzięki któremu będziesz mieć pewność zasadności rozliczeń w ramach twoich transakcji unijnych.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Patrycja Czarnota
Absolwentka finansów i rachunkowości. Z pasji do finansów i kontaktu z ludźmi na co dzień staram się być najlepszą księgową dla moich Klientów w inFakcie. Moim celem jest rozjaśnienie księgowych zagadnień dla nowych przedsiębiorców, którzy dzięki mojej pomocy i wsparciu mogą skupić się na rozwoju biznesu.