Firma spółki z o.o. — jakie są wymagania i zasady ustalania nazwy sp. z o.o.?

Maciej Sztykiel

W potocznym znaczeniu słowa firma często używa się jako synonimu spółki. Zgodnie z przepisami firma spółki oznacza jednak nie sam podmiot, lecz jego nazwę, która pozwala odróżnić ją od innych działających na rynku przedsiębiorców. W artykule wyjaśnimy, jakie są wymagania i zasady tworzenia firmy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Znaczenie pojęcia firma w kontekście spółki z o.o.

Pojęcie firma często funkcjonuje w potocznym języku jako własny biznes. Mianem firmy powszechnie określa się więc zarówno wszelkie rodzaje spółek, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze. W kontekście spółki z o.o. określenie firma ma jednak inne znaczenie. Oznacza ono bowiem nazwę spółki — niezbędny element każdego podmiotu, który pozwala odróżnić go od innych działających na rynku przedsiębiorców.

Potoczne sformułowanie firma w rozumieniu przedsiębiorców

W rozumieniu przedsiębiorców sformułowanie „firma” często oznacza markę. Polskie prawo definiuje firmę jako nazwę, pod którą przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą lub spółkę cywilną.

Z czego składa się nazwa (firma) spółki z o.o.?

Firma spółki składa się z korpusu i dodatkowego oznaczenia wskazującego konkretną formą prawną. W tym przypadku będzie to oczywiście oznaczenie spółki z o.o.

Jakie są wymagania i zasady tworzenia nazwy (firmy) spółki z o.o.?

Firma spółki powinna odróżniać podmiot od innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku i prowadzących działalność o tym samym zakresie. Nie może także wprowadzać w błąd.

O tym jaką firmę (nazwę) będzie nosić spółka, decydują jej wspólnicy. Choć ustając firmę spółki, mają oni stosunkowo sporą dowolność, powinni jednak uwzględnić określone wymagania wskazane przez Kodeks Spółek Handlowych.

Jeśli wspólnicy zdecydują o użyciu w korpusie firmy spółki nazwiska lub pseudonimu osoby fizycznej, muszą otrzymać pisemną zgodę tej osoby, a w przypadku jej śmierci – zgodę jej spadkobierców.

Czy firma spółki musi zawierać dodatkowe oznaczenia?

Tak, firma spółki z o.o. powinna zawierać dodatkowe oznaczenie, które pozwoli zidentyfikować podmiot jako konkretną formę prawną. Może przybierać ono formę “spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, “spółka z o.o.” lub “sp. z o.o.”.

box-icon

Ważne

Niemożliwe jest zastąpienie tych określeń zwrotami w językach obcych.

Dlaczego firma spółki z o.o. nie może wprowadzać w błąd?

Zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego firma spółki nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności czy źródeł zaopatrzenia. Głównym celem takiej regulacji jest zapobieganie nadużyciom, nieuczciwym praktykom rynkowym czy łamaniu zasad uczciwej konkurencji między podmiotami.

Co z nazwą firmy spółki z o.o. w okresie pomiędzy zawiązaniem a rejestracją?

Pomiędzy zawiązaniem umowy spółki z o.o. a jej rejestracją w KRS spółka ma status spółki w organizacji. Do momentu wpisu do rejestru w formalnych dokumentach powinna więc używać wyróżnika „w organizacji”.

Jak sprawdzić, czy nazwa spółki z o.o. jest wolna?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie nazwa spółki z o.o. jest wolna, zajrzyj do wyszukiwarki CEiDG (bazy jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych) i KRS Portalu Rejestrów Sądowych (bazy spółek jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych).

  • W wyszukiwarce CEiDG wpisz nazwę, którą chcesz sprawdzić w polu Nazwa i naciśnij przycisk Szukaj
  • W bazie KRS określ rodzaj rejestru jako Przedsiębiorcy, wpisz nazwę w polu Nazwa, a następnie naciśnij przycisk Wyszukaj

Jeśli w rejestrze CEiDG lub KRS znajduje się firma o wpisanej przez Ciebie nazwie, pojawi się ona w wynikach wyszukiwania.

Zamów rozmowę z księgowym

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Czy spółki z o.o. mogą mieć taką samą nazwę?

Wbrew pozorom spółki z o.o. mogą mieć taką samą firmę (nazwę). Warto jednak pamiętać, że użycie takiej samej nazwy nie jest możliwe w przypadku podmiotów działających na tym samym rynku i/lub oferujących konkurencyjne produkty lub usługi.

Czy można zmienić nazwę spółki z o.o.?

Tak, zmiana nazwy spółki z o.o. jest możliwa. Wymaga ona jednak podjęcia stosownej uchwały wspólników, dokonania zmian w umowie spółki u notariusza, a następnie zgłoszenia ich do KRS.

Podsumowanie

Firma spółki z o.o. to inaczej jej nazwa. Składa się ona z korpusu i dodatkowego oznaczenia wskazującego konkretną formą prawną: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z o.o. lub sp. z o.o. Firma spółki to niezbędny element każdego podmiotu, który pozwala odróżnić go od innych działających na rynku przedsiębiorców.

FAQ — Najczęściej zadawane pytania o firmę spółki z o.o.

Czym jest korpus nazwy spółki z o.o.?

Korpus to główny element firmy spółki z o.o. Może on brzmieć w dowolny, fantazyjny sposób. O brzmieniu korpusu firmy spółki decydują wspólnicy.

Czym jest oznaczenie formy prawnej spółki?

Oznaczenie formy prawnej spółki to część firmy spółki wymagana przez Kodeks Spółek Handlowych. Może przybierać ono formę spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z o.o. lub sp. z o.o.

Jak stworzyć nazwę spółki z o.o.?

Wspólnicy spółki z o.o. mogą stworzyć dowolną firmę spółki. Powinna ona odróżniać się jednak od firm spółek konkurentów oraz zawierać oznaczenie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka z o.o. lub sp. z o.o.

Czy nazwa spółki z o.o. może być po angielsku?

Korpus nazwy spółki może być po angielsku. Dodatkowe oznaczenie spółki z o.o. musi być jednak w języku polskim.


Maciej Sztykiel
Były dziennikarz ekonomiczny RMF FM oraz Radia ZET. Niegdyś fotograf, choć pasja pozostała do dziś. W inFakcie odpowiadam za tłumaczenie języka podatkowego na ludzki, krótkodystansową komunikację i długofalowy PR oraz kreatywny marketing. Po pracy jestem żeglarzem, marzycielem i psiarzem.