Zakładanie działalności – co należy zrobić przed?
Zakładanie działalności gospodarczej coraz częściej staje się alternatywą dla umowy o pracę. Bycie własnym szefem ma swoje wady i zalety. Jakie działania przed założeniem działalności warto wykonać aby w szybki sposób rozpocząć prowadzenie działalności.
Czy warto założyć własną działalność?
Pomimo tego, że jest to bardzo banalne, w pierwszej kolejności warto zastanowić się czy działalność jest dla nas. Myśląc bardzo optymistycznie może okazać się, że po założeniu działalności nie możemy znaleźć klientów, a co za tym idzie nie mamy zamówień. W takim przypadku nasza przygoda z działalnością może zakończyć się dużo szybciej niż planowaliśmy. Aby uniknąć takiej sytuacji warto skorzystać z „preferencji” obowiązującej od 2019 roku, a mianowicie działalności bez rejestracji.
W skrócie można powiedzieć, że działalność bez rejestracji pozwala na sprawdzenie czy obrany kierunek, będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Prowadząc działalność bez rejestracji nie ponosimy kosztów związanych z ZUS. Tego typu przedsiębiorca może dokonywać swobodnego rozeznania na rynku, na którym docelowo będzie chciał świadczyć usługi lub sprzedawać towary.
Dodatkowo ma już możliwość swobodnego zawierania umów, negocjowania rabatów a także poszukiwania klientów. Może okazać się, że bardzo szybko będzie zobowiązany do założenia działalności z uwagi na dużą ilość zamówień. Natomiast w przypadku gdy poszukiwanie klientów jest dużo trudniejsze niż się wydawało, może rozważyć zmianę strategi lub przekwalifikowanie działalności do potrzeb rynku i to w dalszym ciągu bez opłat. Wszystkie informację na temat działalności bez rejestracji umieściliśmy tutaj.
Działania przed założeniem firmy
Jeżeli podejmiemy ostateczną decyzję o założeniu działalności wówczas, należy zastanowić się nad następującymi kwestiami:
- Jaka będzie forma prawna prowadzonej przez nas działalności? JDG czy spółka – co wybrać zakładając firmę?
- Warto pomyśleć o danych firmy. Gdzie będzie prowadzona działalność, jaka będzie jej nazwa, jakie będzie miejsce rejestracji oraz czy mamy prawo do danego lokalu.
- Jakiego rodzaju będziemy świadczyć usługi lub jakiego rodzaju towar sprzedawać. Jest to ważna kwestia, w zakresie wybrania prawidłowych kodów PKD. Należy pamiętać, że wybranie niektórych kodów na przykład związanych z doradztwem będzie nas zobowiązywać do rejestracji VAT. Inne mogą wymagać uzyskanie specjalnych pozwoleń lub uprawnień.
- Jeżeli podejmiemy decyzję dotyczącą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej warto zastanowić się nad wybraniem właściwej formy opodatkowania.
- Następnym ważnym elementem jest dopełnienie formalności związanych z rejestracją w ZUS.
Ostatnim a zarazem pierwszym elementem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej jest prawidłowe wypełnienie i złożenie formularza CEIDG-1. Warto pamiętać, że wszystkie obowiązki w zakresie rozpoczęcia działalności oraz udzielenia wiedzy w zakresie merytorycznym może wykonać za nas księgowy.
Podziel się nim ze znajomymi