Obecnie założenie własnej firmy jest łatwe i nie trzeba nawet odwiedzać urzędów. Przyszły przedsiębiorca musi spełnić tylko kilka obowiązków, aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak krok po kroku wygląda rejestracja firmy.
REJESTRACJA FIRMY – WARTO WCZEŚNIEJ PRZYGOTOWAĆ PEWNE DANE
Przed założeniem firmy warto przygotować niezbędne informacje, które pomogą w procesie rejestracji. Do rejestracji firmy konieczne będzie podanie następujących danych:
szczegółowych danych osobowych przedsiębiorcy (w tym numeru NIP, jeżeli kiedykolwiek został nadany; jeżeli nie pamiętasz swojego numeru to żaden problem, nie poniesiesz żadnych konsekwencji z tego powodu, ani nie wydłuży Ci to procesu rejestracji; w takiej sytuacji musisz zaznaczyć w formularzu, że nie masz nr NIP)
nazwy firmy (pamiętaj, że nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej musi zawierać imię i nazwisko właściciela, czyli Twoje; możesz też jako nazwę firmy pozostawić wyłącznie swoje imię i nazwisko),
kodów PKD (jeden główny jest obowiązkowy oraz możesz wskazać nieograniczoną liczbę kodów PKD dodatkowych),
daty rozpoczęcia działalności,
adresu działalności,
danych urzędu skarbowego,
konta bankowego firmy,
wyboru formy opodatkowania,
danych firmy zajmującej się księgowością i miejsca przechowywania dokumentacji.
Rejestracji firmy dokonasz na formularzu CEIDG-1. Za jego pomocą Twoja firma zostanie zgłoszona do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To spis jednoosobowych działalności gospodarczych funkcjonujących na terenie Polski. Musisz wiedzieć, że formularz CEIDG-1 stanowi jednocześnie zgłoszenie identyfikacyjne do ZUS, Urzędu Skarbowego i GUS.
Załóż firmę z inFakt – wypełnij zgłoszenie a otrzymasz dedykowanego księgowego, który wypełni za Ciebie wszelkie formalności.
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!
REJESTRACJA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Na stronie internetowej www.ceidg.gov.pl znajdziesz informacje dotyczące zakładania firmy, instrukcje postępowania i wyjaśnienia najczęściej pojawiających się wątpliwości. Jednoosobową działalność gospodarczą możesz zarejestrować na kilka sposobów:
wypełniając wniosek CEIDG-1 z ewentualnymi załącznikami i wysyłając go online – wymaga to posiadania profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego – to najszybsza i najłatwiejsza forma założenia firmy,
wypełniając formularz bez logowania – wówczas po uzupełnieniu należy go wydrukować, podpisać i zanieść do urzędu gminy,
udając się do urzędu gminy, żeby pobrać wniosek w formie papierowej, a następnie wypełnić i złożyć,
przesyłając CEIDG-1 za pomocą poczty – taki sposób wymaga notarialnego potwierdzenia podpisu.
Założenie firmy przez formularz CEIDG-1 online jest szybkie i proste. System jest tak skonstruowany, że ogranicza możliwość popełnienia błędów, korzysta z list rozwijanych i możliwości zaznaczenia odpowiedzi „ptaszkiem” oraz nie puści formularza dalej, jeżeli wnioskujący pominie obowiązkowe pole.
Po wypełnieniu formularza, jeszcze przed jego wysłaniem, system sprawdzi poprawność wypełnienia wszystkich pól. Jeśli okaże się, że pojawiły są jakieś błędy, zostanie wyświetlona czerwona lista nieprawidłowości. Dopiero po ich poprawieniu system umożliwi przesłanie elektroniczne wniosku lub wydrukowanie go.
REJESTRACJA FIRMY KROK PO KROKU – UZYSKANIE ZEZWOLEŃ, KONCESJI I LICENCJI
Nie każdą działalność można prowadzić wyłącznie na podstawie uzyskanego wpisu do CEIDG. W niektórych przypadkach wymagane są dodatkowo koncesje, zezwolenia lub licencje. Dotyczy to tzw. działalności reglamentowanych, do których zaliczają się np.:
sprzedaż alkoholu,
działalność aptek,
prowadzenie biur pośrednictwa nieruchomości,
agencje ochrony,
prowadzenie kantorów.
Uzyskanie wspomnianych pozwoleń wiąże się ze złożeniem właściwego wniosku do odpowiedniego organu. Odpowiednimi organami są np. urząd miasta lub gminy (dla uzyskania koncesji na alkohol), wojewódzki inspektorat farmaceutyczny (prowadzenie apteki) czy MSWiA (agencja ochrony).
OBOWIĄZKI I DECYZJE W ZAKRESIE VAT, ZUS I INNE?
Przyszły przedsiębiorca powinien dowiedzieć się, jakie będzie miał obowiązki formalne (wynikające z odrębnych przepisów) związane z rozpoczęciem działalności. Chodzi za tu o obowiązek:
zgłoszenia się do VAT,
zgłoszenia się do ZUS jako płatnik składek (jeżeli zatrudnia pracowników)
zastanowić się czy zobowiązany jest zarejestrować się jako VAT-owiec czy też nie musi tego robić,
ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej (a więc trzeba kupić taką kasę).
Ponadto warto przemyśleć kwestie fakultatywne dotyczące:
zgłoszenia się do VAT – część podatników ma obowiązek zarejestrowania się do VAT; pozostała grupa (o ile prowadzona działalność nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego z VAT, które uniemożliwia zarejestrowanie dobrowolne) może zarejestrować się do VAT z własnego wyboru – czasem jest to korzystne z punktu widzenia podatkowego,
pieczątki firmowej – pieczątka nie jest obowiązkowa, ale ułatwia czasem załatwienie różnych spraw w urzędach.
JAK PROWADZIĆ KSIĘGOWOŚĆ?
Przedsiębiorcy mają prawo prowadzić księgowość samodzielnie lub zlecić to księgowej. Mogą zatrudnić księgową na etat lub podjąć współpracę z biurem rachunkowym. Zatrudnienie księgowej etatowej w małych działalnościach jest nieekonomiczne i lepiej zdecydować się na tańszą współpracę z biurem.Biuro wyręczy przedsiębiorcę m.in. w:
wypełnianiu KPiR,
wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy i składek ZUS,
składaniu deklaracji podatkowych i do ZUS,
składaniu innych dokumentów wymaganych przepisami,
kontaktach z urzędami.
Prowadzenie księgowości samodzielnie nie jest trudne, ale wymaga:
wiedzy teoretycznej,
czasu i systematyczności (trzeba się trzymać terminów z rozliczeniami, składaniem dokumentów itd.),
nieprzerwanej kontroli zmian w prawie, wejścia w życie nowych przepisów itp.
Nie jest to praca bardzo wymagająca, ale niestety czasochłonna. W związku z tym lepiej wykupić dobry program do księgowości z równoczesną obsługą księgową.
ZAŁOŻENIE SPÓŁKI CYWILNEJ PRZEZ INDYWIDUALNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW – CZY TO MOŻLIWE?
Jednym z istotnych aspektów prowadzenia biznesu w Polsce jest założenie spółki cywilnej w momencie, kiedy prowadzi się już jednoosobową działalność gospodarczą. Takie postępowanie jest jak najbardziej możliwe. Spółka cywilna to de facto metoda prowadzenia działalności gospodarczej przez minimum dwa podmioty. Mogą być nimi tak osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.Założenie spółki cywilnej przez indywidualnych przedsiębiorców wymaga spisania odpowiedniej umowy na piśmie. Stworzenie takiej firmy nie wymaga rejestracji w żadnym rejestrze. Każdy jednak kto decyduje się na taki krok musi mieć wpis do CEIDG. W przypadku jednoosobowych przedsiębiorców spełnienie tego warunku nie wymaga żadnego zachodu. Trzeba tylko zaktualizować wniosek CEIDG-1 o informacje dotyczące zawiązanej spółki cywilnej.
FIRMA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU? ZAŁÓŻ DZIAŁALNOŚĆ Z INFAKTEM
Chcesz założyć firmę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Skorzystaj z usług profesjonalistów. Zlecając założenie firmy księgowym inFaktu nie musisz przejmować się żadnymi formalnościami. Zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu!
Zamiast samemu czytać ustawy i wypełniać formularze, zlecasz to fachowcom z inFaktu. Wybierz usługę Zakładanie Firmy, a nasi księgowi wyjaśniają Ci wszystko telefonicznie i e-mailowo krok po kroku, wypełniają formularze, a później składają je za Ciebie we właściwych urzędach.Wraz z założeniem działalności zapewniamy najlepszą obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Przejmujemy odpowiedzialność za Twoje rozliczenia:
księgujemy koszty, składamy deklaracje podatkowe,
sporządzamy dokumentację,
reprezentujemy Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em.
Załóż konto już dziś i ciesz się prowadzeniem firmy bez zbędnych formalności.
Zakładanie firmy
Szukasz więcej informacji na temat: Rejestracja firmy krok po kroku?
Rejestracja firmy krok po kroku. Przeczytaj jak założyć swoją firmę krok po kroku. Kompletna instrukcja. Wypróbuj za darmo księgowość internetową InFakt.pl
Rejestracja działalności gospodarczej? Jak zarejestrować działalność gospodarczą? Zasady rejestrowania działalności gospodarczej. Wymogi przy rejestrowaniu działalności.