Działalność Wykonywana Osobiście: czym jest, kto może ją wykonywać i czy wymaga rejestracji?

Zastanawiasz się, na czym polega Działalność Wykonywana Osobiście? Co zalicza się do przychodów pozyskiwanych z tego tytułu? Większość informacji na ten temat jest znajdziemy w artykule 13. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadząc tego typu działalność, można liczyć na wiele profitów, np. wynagrodzenie przyznawane osobiście za określony rodzaj działalności.

Co ciekawe, tego typu forma pozyskiwania dochodu dotyczy też osób uprawiających zawodowo sport i sędziów, którzy prowadzą określone rozgrywki. Sprawdź, jak jakie przychody z Działalności Wykonywanej Osobiście są w pełni opodatkowane i wybierz właściwą drogę działania.

Działalność Wykonywana Osobiście – co to takiego?

Odnosząc się do tego, czym jest Działalność Wykonywana Osobiście, warto zauważyć, iż artykuł 13. Ustawy
o podatku dochodowym dla osób fizycznych
mówi jasno, że jest to wykonywanie wszelkiego rodzaju obowiązków zleconych przez organy władzy, administrację państwową oraz własną działalność artystyczną. Co ciekawe, do Działalności Prowadzonej Osobiście zalicza się też wszystkie prace z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło. Najważniejsze jest jednak to, że działalności tego typu nie możemy prowadzić na rzecz osób prywatnych.

Czy Działalność Wykonywana Osobiście musi być zarejestrowana?

Działalności Wykonywanej Osobiście nie musimy rejestrować, jak np. mamy do czynienia w przypadku firmy. Zleceniobiorca, który rozlicza się z klientem na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentownemu i wypadkowemu. Co ciekawe, w tej formie współpracy występuje też dowolność jeśli chodzi o ubezpieczenie chorobowe. Płatnik może je płacić, ale nie musi.

WAŻNE: Powyższe świadczenia nie mają znaczenia jeśli Działalność Wykonywaną Osobiście realizujemy na podstawie umowy o dzieło.

Jak opodatkowana jest DWO?

Warto też wspomnieć nieco więcej na temat tego, jak wygląda opodatkowanie przychodów. Istotne jest to, iż jedyną opcją dostępną dla osób rozliczających się w ten sposób jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. W tym przypadku obowiązują dwa progi podatkowe, które wyglądają następująco:

Wszelkiego rodzaju źródła przychodów pozyskiwane na powyższych zasadach określa z artykuł 10. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto wiedzieć, że zarówno powyższa forma działalności, jak i prowadzenie własnej firmy stanowią zupełnie inne źródło przychodów, przez co różni się także rodzaj opodatkowania.

Działalność Wykonywana Osobiście – źródła przychodu

Analizując Działalność Wykonywaną Osobiście według artykułu 13. Ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych wyróżniamy takie źródła przychodu jak:

  • pochodzące z osobiście wykonywanej działalności literackiej, artystycznej, naukowej i trenerskiej;
  • z tytułu usług rozliczanych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
  • pozyskiwane na podstawie umowy o zarządzanie konkretnym przedsiębiorstwem na stanowisku menedżerskim.

Pamiętajmy, że drugi typ przychodów może być uzyskiwany jedynie od osób prowadzących własną działalność gospodarczą, osób prawnych oraz od jednostek organizacyjnych. Oprócz tego, rozliczenie na podstawie umów może odbywać się np. z właścicielem nieruchomości, w której wynajmowane są lokale.

Działalność Wykonywana Osobiście – czy to się opłaca?

Jest wiele czynników, które sprawiają, że opłaca się prowadzić Działalność Wykonywaną Osobiście. Zalicza się do nich przede wszystkim wygodną i stosunkowo niską formę opodatkowania, dzięki czemu nasze zyski są znacznie większe.

Różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami działalności jest wiele. Na pytanie, którą lepiej wybrać, każdy musi odpowiedzieć samodzielnie, biorąc pod uwagę osobistą sytuację. Najistotniejszym atutem takiej formy prowadzenia działalności zarobkowej jest fakt, że nie trzeba rejestrować jej w urzędzie, a wszelkie składki ZUS i US opłaca instytucja zatrudniająca. Mimo tego, iż przychody z Działalności Wykonywanej Osobiście mogą być nieco większe, to jednak warto rozważyć każdą opcję przed podjęciem ostatecznej decyzji. Również założenie własnej działalności, które pozwoli docierać do większje ilości kontrahentów.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu