Nazwa firmy, sposób rozliczania, kody PKD – to tylko część rzeczy, które musisz ustalić przed rejestracją JDG. Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim wypełnisz formularz.

Niektóre decyzje dotyczące działalności gospodarczej trzeba podjąć jeszcze przed jej formalną rejestracją. Warto je odpowiednio przemyśleć, jako że mogą wpływać na późniejsze rozliczenia. O 5 ważnych decyzjach przyszłego przedsiębiorcy mówimy w inFakt TV.

Kwestią podstawową przy rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej jest uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wymaga to złożenia formularza CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy. Osoba zamierzająca założyć firmę uzupełnia w nim pewne istotne informacje, które dotyczą przyszłej działalności.

Wcześniej warto gruntownie przemyśleć pewne zagadnienia. W kolejnym odcinku inFakt TV przybliżamy 5 istotnych decyzji, które trzeba podjąć na etapie poprzedzającym rejestrację firmy.

1. Adres prowadzenia działalności

Dokonując wpisu do CEIDG należy podać główny adres prowadzenia działalności. Można wpisać również dodatkowe adresy, nie jest to jednak wymagane. Za siedzibę firmy może służyć zarówno własne mieszkanie przedsiębiorcy, jak i wynajęty lokal lub biuro.

W tym kontekście warto wiedzieć, że wydatki związane z danym adresem przedsiębiorca może rozliczać w kosztach. Chodzi tu głównie o czynsz, opłatę za wynajem, prąd, Internet, telefon stacjonarny.

Szerzej o rozliczaniu kosztów mieszkaniowych w firmie pisaliśmy już na naszym blogu.

2. Nazwa, konto, pieczątka, księgowość

Jest kilka aspektów mniej „podatkowych”, które należy przemyśleć przed założeniem działalności. Zalicza się do nich:

Przyszły przedsiębiorca powinien zastanowić się także w jakiej formie prowadzić księgowość. Najogólniej rzeczy ujmując – robić to samodzielnie czy zlecić, np. do biura rachunkowego, które zadba o wszelkie formalności związane z rozliczeniami.

3. Kody PKD

Zakładając firmę trzeba również podać właściwe dla niej kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). To 5-znakowy symbol, który określa rodzaj wykonywanej działalności. Przykładowo 74.10.Z to „działalność w zakresie specjalistycznego projektowania”.

Możliwe jest wpisanie do CEIDG-1 dowolnej ilości kodów. Ten podany jako pierwszy powinien jednak określać główną działalność firmy. Wprawdzie kody PKD nie mają zazwyczaj większego wpływu na działalność (pełnią w dużej mierze funkcję statystyczną) to jednak ich wybór może okazać się kluczowy w kontekście starania się o granty lub dotacje.

4. Forma opodatkowania

Od formy opodatkowania zależy sposób obliczania podatku dochodowego, a także stawka. Wpływa to także na formalności jakie temu towarzyszą oraz na możliwość skorzystania z ulg i odliczeń. Wyboru należy dokonać spośród czterech opcji:

  • zasady ogólne,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

Adres zakładanej firmy

Jedynie zasady ogólne dostępne są dla wszystkich. Wybór którejś z pozostałych form uzależniony jest od spełnienia określonych kryteriów.

5. Rejestracja VAT

Choć nad rejestracją jako czynny podatnik VAT powinien zastanowić się każdy przyszły przedsiębiorca, to jednak nie zawsze jest ona konieczna. Ten obowiązek mają firmy generujące obrót ponad 150 tys. zł rocznie, a także te, które prowadzą specyficzną działalność odgórnie obligującą do takiego kroku (np. sprzedaż alkoholu).

Przedsiębiorca, który nie musi rejestrować się jako VAT-owiec i tak może to zrobić. Jest kilka sytuacji, w których szczególnie warto się na to zdecydować. Żeby je poznać wystarczy zajrzeć do jednego z artykułów na naszym blogu 😉

Informacji o rejestracji VAT nie podaje się w CEIDG-1. Żeby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT trzeba w urzędzie skarbowym złożyć formularz VAT-R.

Chcesz mieć spokój z księgowością?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.
  • Prowadź samodzielnie prostą księgowość online lub wybierz jednego ze  sprawdzonych księgowych, który może założyć firmę za Ciebie z minimum formalności.
  • Zyskaj ułatwiony dostęp do finansowania działalności.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.