Jak pomniejszyć wysokie koszty firmowe? Zostań VATowcem. Zobacz 3 sytuacje, kiedy opłaca się być czynnym podatnikiem VAT

Rejestracja VAT jest opcjonalna dla większości początkujących przedsiębiorców. Mimo tego niektórzy decydują się na nią z uwagi na dość oczywistą zaletę dołączenia do grona VAT-owców, która sprowadza się w praktyce do dokonywania zakupów w cenach netto (bez VAT). Ale – co ciekawe – są czasami takie sytuacje, w których bycie VAT-owcem opłaca się szczególnie.

Rejestracja VAT oznacza konieczność doliczania do sprzedaży kwoty VAT według stawki ustalonej w przepisach. VAT doliczony w danym okresie (miesiącu lub kwartale) trzeba zbiorczo podsumować na deklacji VAT i wpłacić do urzędu skarbowego. Tym samym, VAT-owiec teoretycznie oferuje swoim klientom wyższą cenę. Teoretycznie, ponieważ od VAT-u doliczonego do sprzedaży może odejmować VAT wynikajacy z zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy zostać VATowcem? Na to pytanie odpowiedzieliśmy już w poprzednim odcinku inFakt TV. Natomiast w poniższym filmie z serii inFakt TV poznacie takie sytuacje, w których opisana powyżej opcja odliczania VAT jest opłacalna jeszcze bardziej… niż zwykle.

Sytuacja 1 – eksport usług

Rejestracja VAT opłaca się szczególnie tym przedsiębiorcom, którzy sprzedają swoje uslugi klientom spoza Polski. Dobrym przykładem mogą być grafik, programista, marketingowiec, czy tłumacz, którzy świadczą usługi zdanie dla klientów zagranicznych. Zwykle jest to tanie i proste z uwagi na prostotę kontaktu online.

Z eksportem usług wiążą się następujące kwestie:

  • Polski freelancer będący VAT-owcem wystawia fakturę ze „stawką np”, czyli „nie podlega opodatkowaniu” (w Polsce).
  • Na tej fakturze nie ma kwoty VAT, ponieważ to nabywca (zagraniczna firma) jest zobowiązana do rozliczenia VAT.
  • Polski freelancer będący VAT-owcem może odliczać VAT od tych zakupów, które służą sprzedaży zagranicznej (o ile byłaby opodatkowana w Polsce).

Jak widać, polski przedsiębiorca eksportujący usługi nie dolicza VAT-u do własnej sprzedaży, ale odliczać podatek może. W konsekwencji nieustannie wykazuje VAT do zwrotu. I to jest z pewnością bardzo korzystna sytuacja. Warto zwrócić na to uwagę zastanawiając sie czy zostać VATowcem.

Sytuacja 2 – VAT od zakupów wyższy niż VAT od sprzedaży

Druga sytuacja dotyczy VAT-owca, który na własną usługę nakłada niższy VAT, niż na zakupy, które są mu niezbędne do wykonania tej usługi. Przykładem może być montaż okien.

Przedsiębiorca, który świadczy usługi budowlane nakłada na nie stawkę VAT 8%. Jednocześnie do wykonania usługi kupuje okna, na które sprzedawca nakłada stawkę VAT 23%. W takiej sytuacji, przedsiębiorca jest w stanie uzyskać zwrot VAT-u, który w praktyce zmniejszy dla niego koszt wykonania takiej usługi, gdyż VAT od sprzedaży (usługa budowlana) może wynieść mniej niż VAT od zakupu (okna).

To dość prosta sytuacja, w której szczególnie opłaca się zostać VAT-owcem i warto ten fakt rozważyć.

Podajmy przykład: Firma wykonuje usługę – montaż okien. Najpierw kupuje okna za 1000 zł + 23% VAT (VAT od zakupu to 230 zł). Jeśli klient płaci ogółem (za okna + montaż) 1500 zł netto, to wykonawca usługi płaci od sprzedaży 120 zł VAT (1500 zł * 8% – usługa budowlana). W takiej sytuacji do zwrotu ma 110 zł.

Sytuacja 3 – intensywne inwestycje

Zdarza się, że przedsiębiorca rozpoczyna swoją działalność od inwestycji, czyli rozmaitych zakupów, które dopiero w przyszłości mają przynieść zyski. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by od takich wydatków odliczać VAT od razu, nawet gdy przychodów jeszcze nie ma. Takie sytuacje zdarzają się zwłaszcza w sytuacji, gdy właściciel firmy uzyskuje dofinansowanie, np. z kredytu lub od zewnętrznego inwestora. Z całą pewnością okres inwestowania to dobra motywacja do tego, by zostać VAT-owcem.

Klienci nie mogą odliczać VAT? Wówczas nie zawsze warto być VAT-owcem

Przy okazji można także zastanowić się kiedy rejestracja do VAT jednak nie jest opłacalna. Gdy żadna z powyższych sytuacji nie wchodzi w grę, pod uwagę trzeba wziąć np. to, kto jest klientem firmy. Możliwości są ogólnie dwie:

  • Jeśli klienci mogą odliczać VAT od sprzedaży, to VAT-owcem (zwykle) warto zostać.

Chodzi o klientów, którzy także są czynnymi VAT-owcami.

  • Jeśli klienci NIE mogą odliczać VAT od sprzedaży, to bycie VAT-owcem może nie być opłacalne.

Chodzi o osoby prywatne, a także firmy zwolnione z VAT.

W takiej sytuacji można wybrać zwolnienie z VAT, oczywiście pod warunkiem, że sprzedaż nie przekracza 150 tys. zł rocznie (chyba że jest zwolniona z VAT odgórnie). Więcej – w tym artykule.

Rozliczaj VAT w inFakcie – to proste!

Z inFaktem możesz zarówno zdecydować, czy warto być VAT-owcem, jak i rozliczać swoją sprzedaż – zarówno „ovatowaną”, jak i zwolnioną. Jak to działa?

  • Zakładasz darmowe konto inFakt.pl i wypełniasz dane księgowe
  • Wystawiasz faktury i dodajesz koszty, a inFakt rozlicza VAT
  • W każdej chwili dzwonisz lub piszesz do księgowych i pytasz o kwestie VAT

Najlepiej sprawdzić samemu jak to działa. Załóż darmowe konto – to nic nie kosztuje.