Kto może starać się o dotacje na założenie firmy? Jakie istnieją dofinansowania dla istniejących firm?


24 czerwca 2019 2 min. czytania

Przez ostatnie miesiące przygotowaliśmy dla Was cykl artykułów na temat dofinansowań na założenie oraz prowadzenie działalności gospodarczej. W celu uzyskania odpowiedzi na najczęstsze pytania pojawiające się w omawianym zakresie zapraszam do wpisu.

1. Kto mas szansę na otrzymanie dotacji z UE?

Dotacje z Unii Europejskiej na podjęcie działalności są przeznaczone dla osób które nie ukończyły 30 lat, nie podjęły nauki oraz pracy, oraz kończyły 30 lat i nie podjęły pracy.

2. W jaki sposób otrzymam wypłatę otrzymanych środków z UE?

Istnieją dwie formy wypłaty dotacji unijnych:

  • przelanie pieniędzy z góry na konto, w całości lub w transzach, ze środków należy się rozliczyć poprzez udokumentowanie wydatków,
  • częściowa refundacja – wypłata  środków następuje po przedstawieniu faktur za dokonane zakupy.

3. Czy otrzymana dotacja stanowi przychód?

Jak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do źródeł przychodu podatnika zaliczamy otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Otrzymane dotacje w większości podlegają zwolnieniom, które zostały wymienione w art. 21 ust.1 ustawy o PIT.

Jak rozliczyć dotacje z UE?

4. Jakie warunki muszę spełnić, aby otrzymać dotacje z Urzędu Pracy?

W celu otrzymania dotacji z Urzędu Pracy należy spełnić wiele warunków. Wszystkie szczegółowo omówiliśmy tutaj: warunki otrzymania dotacji z Urzędu Pracy

5. Kto może skorzystać z Funduszy Venture Capital?

Fundusze przeznaczone są dla spółek, które funkcjonują już na rynku, oraz mają sprawdzony model działania i przewidywany potencjał wzrostu. Preferowane inwestycje to zazwyczaj nowe technologie (informatyka, internet, telekomunikacja itp.)

6. Jakie inwestycje finansują Aniołowie Biznesu?

Wśród inwestycji finansowanych przez Aniołów Biznesu znajdziemy między innymi: firmy działające w branży filmowej, ubezpieczeniowej, wydawniczej, meblarskiej, świadczące usługi w zakresie aplikacji i przenoszenia treści na urządzenia mobilne, itd.

7. Na co możemy liczyć korzystając z pomocy Inkubatorów Przedsiębiorczości?

Wsparcie, które możemy otrzymać to m.in.: pomoc prawna i doradztwo, pomoc w zdobyciu klientów, prowadzenie księgowości, różnego rodzaje promocje firmy, ciekawe szkolenia.

8. Kto może ubiegać się o pożyczkę na start?

O wsparcie może ubiegać się: student ostatniego roku studiów, absolwent szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, osoba zarejestrowana jako bezrobotna.

10 sposobów na dofinansowania dla firm

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu