Kto może otrzymać wsparcie z funduszy Venture Capital i jak je uzyskać?


27 maja 2019 2 min. czytania

Fundusze Venture Capital to fundusze zamknięte, których działalność opiera się na przeznaczaniu pieniędzy przez grupę inwestorów na inwestycję określonego typu. Inwestycję są niepewne, ale mogą przynieść wysoką stopę zwrotu. W celu szczegółowego omówienia funduszy zapraszam do wpisu.

  • Fundusze venture capital to większe firmy będące podmiotami rynku kapitałowego. Swoje środki inwestują w przedsięwzięcia we wczesnych fazach rozwoju, nastawionych na duże ryzyko niepowodzenia inwestycji.
  • W zamian za wsparcie finansowe, inwestor staje się współwłaścicielem finansowanego przedsiębiorstwa.

10 sposobów na dofinansowanie dla firm

Na czym polega pomoc z Funduszy Venture Capital?

Mówiąc w uproszczony sposób fundusze powierzane przez większe przedsiębiorstwo mniejszej firmie nie mają charakteru pożyczki, natomiast jest to inwestycja, która w przyszłości ma przynieść określone korzyści zarówno inwestorom jak i właścicielom firmy. Głównym celem inwestycji jest jest wzrost wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Dostarczony kapitał służy zawsze sfinansowaniu konkretnego, wcześniej określonego programu inwestycyjnego. Środki zazwyczaj są przeznaczone na zakup nowych maszyn i linii technologicznych ponadto np. na rozbudowę sieci sprzedaży. Zyski, które wypracowuje firma są w całości przeznaczane na jej dalszy rozwój.

Fundusze pożyczkowe

Przez kogo tworzone są fundusze?

Grupy inwestorów są tworzone przez:

  • inwestorów publicznych (agencje rządowe, władze lokalne),
  • inwestorów prywatnych (banki, osoby prywatne, szkoły wyższe, fundusze emerytalne, korporacje).

Dofinansowanie z PARP

Kto może skorzystać z Funduszy Venture Capital?

Fundusze przeznaczone są dla spółek, które funkcjonują już na rynku, oraz mają sprawdzony model działania i przewidywany potencjał wzrostu. Preferowane inwestycje to zazwyczaj nowe technologie (informatyka, internet, telekomunikacja itp.)

Decyzje o inwestycji podejmowane są w oparciu o znajomość rynków, ocenę perspektyw rozwoju firmy, czy ocenę jakości zarządzania – kwalifikacji właścicieli kadry firmy, ich zdolności menadżerskich, umiejętności poruszania się na rynku.

Sprawdź swoją wiedzę na temat:

Funduszy Venture Capital

Czy głównym celem inwestycji jest jest wzrost wartości rynkowej przedsiębiorstwa?

Prawidłowo ! Błędnie

Przez kogo tworzone są grupy inwestorów?

Prawidłowo ! Błędnie

Dla kogo przeznaczone są Fundusze Venture Capital?

Prawidłowo ! Błędnie

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu