Fundusze pożyczkowe to wsparcie dla małych firm, które dostały odmowę dofinansowania z innych źródeł
Kiedy już podjeliśmy decyzje o założeniu działalności, mamy już pomysł na swój biznes, często największą przeszkodą jest brak odpowiednich środków. W poprzednich wpisach przedstawiliśmy możliwości otrzymania dotacji z Urzędu Pracy oraz Unii Europejskiej, oraz kredytu i pożyczki na start. Kolejną możliwością na dofinansowanie są Fundusze Pożyczkowe. W celu omówienia tej formy dofinansowania zapraszam do wpisu.
Spis treści
- Polska Fundacja Przedsiębiorczości (PFP) to organizacja działająca od 1997 roku, wspierająca tworzenie i rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem firm z obszaru Polski Północno-Zachodniej.
- W swojej działalności PFP pomaga w finansowaniu szczególnie działalności obrotowej, inwestycyjnej oraz początkowego etapu rozwoju firm.
Fundusze pożyczkowe
Celem funduszy pożyczkowych jest pomoc finansowa z zewnątrz dla mikro i małych firm oraz tych, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności, jednak mają problem z pozyskaniem dofinansowania.
Kto może starać się o pożyczkę?
- przedsiębiorca który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą minimum 3 miesiące,
- posiada siedzibę i prowadzi podstawową działalność na terenie działania funduszu,
- posiada cel, na który zostanie wykorzystana pożyczka,
- nie prowadzi działalności rolniczej, zbrojeniowej oraz nie prowadzi działalności przemysłowej określanej jako szkodliwa dla środowiska, czy powszechnie uznawanej za nieetyczną.
Podstawowe zasady udzielenia pożyczek:
- kwota pożyczki to maksymalnie 120 tysięcy złotych,
- okres spłaty pożyczki to maksymalnie 36 miesięcy ( w indywidualnych przypadkach istnieje możliwość udzielenia pożyczki na okres 60 miesięcy),
- przedsiębiorca musi posiadać wkład własny w wysokości 20% całego przedsięwzięcia,
- oprocentowanie pożyczek uzależnione jest od stóp rynkowych i jest nie niższe niż stopa referencyjna,
- z tytułu zabezpieczenia pożyczki ustanawiane jest zabezpieczenie w formie, np.: przez poręczenie przez osoby trzeciej, hipoteka.
Dlaczego warto skorzystać?
Najważniejsze korzyści dla przedsiębiorców to:
- minimalny wkład własny,
- uproszczona procedura,
- wiele możliwości zabezpieczenia pożyczki.
Spodobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi
Podziel się nim ze znajomymi