5 najpopularniejszych artykułów w 2017 roku

Zbliża się koniec roku, jest to okres skłaniający nas do analiz zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowom. My również chcielibyśmy podsumować ten rok. Dzisiaj przedstawiamy 5 najchętniej czytanych artykułów w 2017 roku.

I Ile wyniosą nowe składki ZUS w 2017 roku? Mały i duży ZUS

Najpopularniejszym artykułem w 2017 roku był wpis dotyczący wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne.

Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi:

  • 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę – mały ZUS;
  • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ogłaszanego przez GUS – duży ZUS.

Oznacza to, że wartość składek dla przedsiębiorców opłacających duży ZUS zmienia się co roku, a dla korzystających z preferencji (24 pierwsze pełne miesiące prowadzenia działalności) tylko wtedy, gdy modyfikowana jest również wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Najniższą możliwą podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla wszystkich przedsiębiorców stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku. W każdym roku opłacamy zatem inną wartość składki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej

II Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński na nowych zasadach? Ubezpieczenie poniżej 12 miesięcy

Od stycznia 2016 roku zmieniły się zasady obliczania zasiłków dla przedsiębiorców podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż 12 miesięcy. Wcześniej możliwe było otrzymanie wysokiego świadczenia po zwiększeniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc. Aktualnie wysokość zasiłku macierzyńskiego zależy nie tylko od wysokości opłacanych składek, ale również od czasu ich opłacania. Oznacza to, że im więcej zapłacimy wyższych składek, tym wyższe otrzymamy świadczenie.

Dowiedz się więcej

III 13 ważnych informacji o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych!

Ryczałt jest preferencyjną formą opodatkowania i zazwyczaj wiąże się ze stosowaniem niższych stawek podatku niż w przypadku wyboru zasad ogólnych czy podatku liniowego. Korzystając z ryczałtu nie można obniżać swojego dochodu o koszty jego uzyskania. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą rozliczać się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przepisy przewidują bowiem szereg wykluczeń np. w odniesieniu do osób prowadzących apteki, lombardy i kantory czy świadczących usługi reklamowe.

Dowiedz się więcej

5 najchetniej czytanych artykulow w 2017 roku

IV Data sprzedaży a data wystawienia – jak księgować?

Obowiązek podatkowy dla celów PIT powstaje w momencie wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego albo wykonania usługi, jednak nie później niż w dniu:

  • wystawienia faktury lub
  • uregulowania należności.

Standardowo obowiązek podatkowy dla celów VAT powstaje zgodnie z datą wykonania usługi lub dostawy towaru. Jeżeli jednak sprzedawca otrzyma wcześniej zapłatę (całość lub część należności) to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania pieniędzy.

Przepisy dopuszczają również tzw. szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego w zależności od wykonywanych usług/sprzedawanych towarów.

Dowiedz się więcej

v Zmiany w przepisach – informacja podsumowująca VAT-UE elektronicznie i za okresy miesięczne

Ostatni już artykuł, który znalazł się w czołówce najchętniej czytanych w tym roku dotyczył zmian wprowadzonych wraz z początkiem stycznia w odniesieniu do informacji podsumowujących VAT-UE. Rząd zdecydował, że takie dokumenty przedsiębiorcy składają teraz wyłącznie za okresy miesięczne (wcześniej możliwe było składnie informacji podsumowujących kwartalnie po spełnieniu określonych warunków) i tylko w formie elektronicznej.

Dowiedz się więcej

Przetestuj bezpłatnie aplikację inFakt!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Używaj aplikacji www i mobilnej 24h na dobę
  • Udostępniaj faktury księgowemu

Załóż konto

W razie pytań lub wątpliwości dotyczących artykułu zachęcamy do pozostawienia komentarza. Odpowiedzi udzieli autor wpisu.

Instrukcje dotyczące ujęcia zdarzeń gospodarczych w aplikacji inFakt znajdują się na naszej bazie wiedzy.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu