Deklaracja VAT-UEK

Deklaracja VAT-UEK to korekta do druku VAT-UE, który stanowi informację podsumowującą dokonanych transakcji wewnątrzwspólnotowych za dany okres – miesiąc lub kwartał. Specyficzny jest sposób jej wypełniania jako, że zamieszcza się w niej jedynie informacje, które podlegają korekcie.

Kiedy składana jest deklaracja VAT-UEK?


VAT- UEK wypełniają ci podatnicy, którzy chcą dokonać zmian w złożonej uprzednio do urzędu skarbowego deklaracji VAT-UE. Celem wypełnienia i złożenia tego dokumentu jest więc dokonanie korekty danych wcześniej zawartych w informacji podsumowującej o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE).

W myśl przepisów deklaracja VAT-UEK deklaracja powinna zostać złożona niezwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia błędów w VAT-UE. VAT-UEK trzeba złożyć w tym samym urzędzie skarbowym, w którym składano VAT-UE.

W przypadku poprawy wielu elementów do poprawy co doprowadzi do braku miejsca na dokumencie, należy dołączyć kolejny formularz VAT-UEK oraz podać ich ogólną liczbę.

Składając deklaracje VAT-UEK, należy dołączyć pisemne wyjaśnienie uzasadniające przyczynę korekty (obowiązek ten wynika z Ordynacji Podatkowej).

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!


Jak wypełnić deklarację VAT-UEK?


Deklaracja VAT-UEK ma specyficzny charakter, jako że wpisuje się w niej tylko kwestie, które ulegają poprawie w formie: „było” i „jest”. Formularz składa się z siedmiu części oznaczonych literami od A do G.

Na początek należy uzupełnić jednak ogólne informacje:

 • numer NIP,

 • miesiąc lub kwartał, którego dotyczy korekta,

 • numer załącznika.

Następnie trzeba wpisać dane urzędu skarbowego, do którego adresowana jest korekta oraz podać dane identyfikacyjne płatnika.

Kolejne informacje dotyczą już właściwej korekty. Pola części:

 • C – wypełnia się jeśli w deklaracji VAT-UE został popełniony błąd, który dotyczy wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

 • D – wypełnia się jeśli błąd dotyczy wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

 • E – trzeba wypełnić jeśli popełniony błąd dotyczy wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług.

Część F deklaracji VAT-UEK to „podpis podatnika lub osoby reprezentującej podatnika”. Ostatnia część „G” to miejsce przeznaczone na adnotacje urzędu skarbowego.

Masz problem z wypełnieniem deklaracji VAT-UEK? Zapytaj księgowych inFaktu


Prowadząc własną działalność gospodarczą kwestii związanych z księgowością nie da się uniknąć. Wart więc ułatwić sobie jej prowadzenie wybierając inFakt.pl. Korzystając z Programu do Księgowości przedsiębiorca może m.in.:

 • wystawiać faktury przychodowe,

 • dodawać i edytować koszty firmowe,

 • generować KPiR, deklaracje podatkowe i rejestry VAT,

 • sprawdzać kwoty podatków i składek ZUS.

Co więcej jeśli np. wypełniając deklarację VAT–UEK napotka jakiekolwiek problemy, będzie miał wątpliwości lub pytania, może skontaktować się z księgowymi inFaktu.pl. Nasz ekspert razem z przedsiębiorcą, krok po kroku wypełni dokumenty lub odpowie na pytania.

Co trzeba zrobić, żeby było to możliwe? Wystarczy jedynie założyć bezpłatne konto i wypełnić dane księgowe. W zamian każdy użytkownik dostaje możliwość testowania Programu do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo. Już dziś przekonaj się jak inFakt upraszcza prowadzenie firmy.  

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.


Data modyfikacji:2014-08-08

Od 2008 roku wspólnie z zespołem zmienia rynek usług księgowych tak jak kilka lat temu rynek usług bankowych zmienił mBank.


Najważniejsze funkcje programu

Oto podstawowe możliwości programu do księgowości:

 • Wystawianie faktur

  Masz dostęp w cenie usługi do pełnej wersji
  programu do fakturowania.

 • Dodawanie kosztów firmowych

  Za pomocą aplikacji możesz dodawać wszystkie rodzaje kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 • Generowanie KPiR, deklaracji podatkowych i rejestrów VAT

  Na podstawie przychodów i kosztów w automatyczny sposób aplikacja automatycznie generuje niezbędne dokumenty księgowe.

 • Sprawdzanie kwot podatków i składek ZUS

  Aplikacja w sposób automatyczny wylicza kwoty do zapłacenia podatku dochodowego, VAT oraz podaje wysokość składek ZUS.


Napisali o nas

Gazeta Wyborcza Forbes Puls Biznesu


Dla kogo?

Program do księgowości przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych korzystających z KPiR, które chcą samodzielnie prowadzić swoją księgowość.

Z naszych usług najczęściej korzystają osoby, pracujące w takich branżach jak:

 • Reklama Graficy, kreatywni, marketerzy
 • Prawo Radcy prawni, adwokaci, notariusze
 • IT Programiści, informatycy, PM
 • Pozostałe Jednoosobowe działalności gospodarcze, KPiR