Niektóre osoby zarabiające w Internecie traktują swoje zyski inaczej, niż te standardowe, uzyskiwane w bardziej tradycyjny sposób. Jednak fiskus nie traktuje działalności wirtualnej inaczej, niż tę w świecie offline. A to oznacza, że od zysków trzeba płacić podatki, a w niektórych przypadkach konieczne jest także założenie firmy.

Zarabianie w Internecie może odbywać się na różne sposoby – może to być zarówno główne źródło zysku, jak i dodatkowe. Zwłaszcza ta druga sytuacja może budzić wątpliwości i kontrowersje. Skoro zarabiam np. 100-200 zł miesięcznie, to czy faktycznie działalność gospodarcza jest niezbędna?

Co ciekawe warto wiedzieć, że kwota zarobków może nie mieć tutaj znaczenia. Więcej na ten temat dowiecie się z poniższego odcinka inFakt TV.

Prowadzenie firmy – podstawowe obowiązki

Prowadzenie działalności gospodarczej daje bardzo szerokie możliwości, ale też i pewne obowiązki, których sporo osób chciałoby uniknąć. Stąd biorą się przede wszystkim rozważania na temat tego, czy działalność gospodarcza jest niezbędna w danej sytuacji.

Do podstawowych obowiązków przedsiębiorców należą:

 • opłacanie składek ZUS przedsiębiorcy (standardowo do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni),
 • prowadzenie księgowości – najczęściej w postaci KPiR,
 • sporządzanie i przechowywanie dokumentacji firmowej.

Oprócz tego występowanie w roli przedsiębiorcy dokonując zakupów „na firmę” sprawia, że nabywca ma mniejsze uprawnienia niż konsument. Warto sprawdzić tę kwestię w tym artykule.

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że opłacanie podatków jest niezbędne zawsze – niezależnie od tego, czy dany podatnik jest wpisany do CEIDG jako przedsiębiorca, czy też działa jako osoba prywatna.

Jak stwierdzić czy trzeba założyć działalność gospodarczą?

Samo prowadzenie strony internetowej może nie być działalnością gospodarczą – kluczowy jest jej cel. Można bowiem robić to w ramach hobby, tak samo jak wszelkie inne ludzkie aktywności, które z założenia nie mają przynosić zysków. Trzeba jednak pamiętać, że strona internetowa zawsze jest potencjalnym źródłem zysków, gdyż można na niej zamieszczać reklamy, a także promować swoje produkty lub usługi.

Stwierdzenie, czy dana sytuacja wymaga założenia działalności gospodarczej wymaga zajrzenia do jej definicji. Można ją znaleźć w kilku aktach prawnych, w których przewijają się takie cechy wspólne:

 • działalność na własny rachunek i we własnym imieniu,
 • działalność nastawiona na zysk, nawet jeśli zysku (jeszcze) nie przynosi,
 • działalność o charakterze ciągłym i zorganizowanym.

Działalnością gospodarczą nie jest jednak sytuacja, w której przychody danej osoby uzyskiwane są na podstawie umowy o pracę, o dzieło, czy zlecenia.

Powyższe cechy wskazują na to, że określenie czy założenie firmy jest konieczne może być trudne. Nie jest łatwo bowiem ocenić w którym dokładnie momencie działalność staje się „ciągła” i „zorganizowana”. Można jednak założyć, że jeśli właściciel strony www wykonuje regularnie czynności mające przynieść zysk to założenie firmy może być konieczne.

Kiedy założenie firmy jest opłacalne?

Na koniec warto jednak pamiętać o tym, że prowadzenie działalności gospodarczej przynosi także pewne korzyści. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:

 • rozliczanie kosztów firmowych, co zmniejsza podatek dochodowy,
 • odliczanie VAT od zakupów firmowych,
 • możliwość swobodnego rozwijania działalności o nowe produkty i usługi,
 • możliwość swobodnego reklamowania działalności,
 • nawiązywanie współpracy z innymi firmami,
 • możliwość uzyskania dofinansowania.

Księgowość także nie musi stanowić problemu, jeśli korzysta się np. z Programu do Księgowości. No i przede wszystkim po założeniu firmy jest pewność, że działa się zgodnie z przepisami.

Skorzystaj z zakładania firmy w inFakcie!

 • Zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu
 • inFakt załatwia za Ciebie wszystkie formalności
 • 60 dni testu księgowości – za darmo

Sprawdź