Czy każdy przedsiębiorca może opłacać zaliczki co 3 miesiące? Jak zawiadomić US o przejściu na rozliczenie kwartalne?

Zaliczka na podatek dochodowy to część przychodu podatnika, którą zobowiązany jest wpłacać do Urzędu Skarbowego w trakcie trwania roku podatkowego. Często podatnicy zastanawiają się, czy mogą opłacać zaliczki kwartalne. W celu wyjaśnienia kto może wybrać kwartalny sposób odprowadzania zaliczek zapraszam do wpisu.

  • Zaliczki kwartalne może wpłacać mały podatnik lub osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą.
  • Podatnik o stosowaniu kwartalnych zaliczek będzie informował urząd w zeznaniu rocznym.
  • Kwartalne zaliczki wpłacane są w terminach do 20. kwietnia, 20. lipca, 20. października, 20. stycznia roku kolejnego.

Kto może płacić zaliczki kwartalnie?

Możliwość skorzystania z opłacania zaliczek raz na kwartał mają przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali m.in. zasady ogólne lub podatek liniowy i spełniają jedną z następujących wytycznych:

  • są małymi podatnikami lub
  • rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.

Dla przypomnienia mały podatnik to przedsiębiorca u którego w poprzednim roku podatkowym wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła kwoty 1.200.000 EUR. W 2019 roku limit dla małego podatnika wynosi 5.135.000 zł.

W jaki sposób możemy wybrać kwartalny sposób wpłacania zaliczek?

Jako nowi przedsiębiorcy mamy obowiązek umieścić informacje o wybranym sposobie wpłacania zaliczek we wpisie CEIDG. Natomiast przedsiębiorcy, którzy prowadzą już działalność – od 2019 roku bedą informować US o sposobie wpłacania zaliczkę w składanym za dany rok PIT.

Deklaracja roczna składana z działalności będzie informowała urząd o wyborze sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Warto pamiętać, że sposób rozliczania, który wybraliśmy w 2018 nie wiąże się z wyborem takiego samego sposobu rozliczania w roku 2019.

Jeżeli w roku 2018 opłacaliśmy zaliczki miesięcznie, a spełniamy wyżej wspomniane warunki to nie ma przeciwwskazań aby w roku 2019 opłacać zaliczki kwartalnie.

zaliczki kwartalne

Do kiedy należy zapłacić zaliczki jeżeli wybraliśmy sposób kwartalny ?

Jeżeli zdecydujemy się na kwartalną częstotliwość wpłaty zaliczek, obowiązek zapłaty przypada tylko trzy razy w roku podatkowym za:

  • I kwartał – do 20. kwietnia,
  • II kwartał – do 20. lipca,
  • III kwartał – do 20. października,
  • IV kwartał – do 20 stycznia.

Przetestuj inFakt za darmo.

Wystaw fakturę, dodaj koszt, opłać podatek wprost z inFaktu przez stronę www lub aplikację na smartfon.
Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów. A gdy Twoje potrzeby wzrosną – inFakt zapewni Ci osobistą księgową lub księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.