Postojowe, mikropożyczka i dotacje dla firm – podsumowanie form pomocy dla firm dotkniętych przez COVID-19

Mimo, że Tarcza Antykryzysowa 4.0 weszła w życie 24 czerwca, jej przepisy w dalszym ciągu funkcjonują i nadal możemy korzystać z tych form wsparcia. Sprawdź, o co dzisiaj możesz wnioskować.

Świadczenie postojowe

Wolne od podatku świadczenie w wysokości 2080 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub na umowach cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło). O świadczenie możemy wnioskować co miesiąc, nie więcej niż trzy razy. Maksymalna kwota wsparcia to 6240 zł.

Dla działalności gospodarczych
Jak złożyć wniosek o pierwsze świadczenie postojowe.
Jak złożyć wniosek o drugie i trzecie świadczenie postojowe.

Dla osób z umową o dzieło lub zlecenie
Jak złożyć wniosek o pierwsze świadczenie postojowe.
Jak złożyć wniosek o drugie i trzecie świadczenie postojowe.

Tarcza Branżowa 5.0 wprowadziła zwolnienie ze składek ZUS i dodatkowe świadczenia postojowe dla niektórych branż. Tarcza Branżowa 6.0 nie weszła jeszcze w życie, ale poszerza dostępność postojowego o kolejne branże.

Mikropożyczka 5000 zł

Bezwrotna pomoc w wysokości 5000 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Pożyczka ulega umorzeniu automatycznie po 3 miesiącach od dnia jej otrzymania pod warunkiem, że nadal będziemy prowadzić działalność gospodarczą. Podobnie jak przy postojowym, od mikropożyczki również nie odprowadzamy podatku.

Wniosek o nazwie PSZ-PKDG składamy na stronie praca.gov.pl. Zobacz, jak złożyć wniosek o mikropożyczkę.

Dofinansowanie do działalności bez pracowników

Przysługuje nam dofinansowanie od Starosty (np. w Powiatowym Urzędzie Pracy). Dofinansowanie przyznawane jest bezzwrotnie na trzy miesiące. Kwota dofinansowania uzależniona jest od naszego spadku obrotu: 30% spadku – 1300 zł miesięcznie, 50% spadku – 1820 zł miesięcznie, 80% spadku – 2340 zł. Spadek obrotów liczymy porównując dwa kolejne miesiące w 2020 r. do analogicznych miesięcy w 2019 roku. Za miesiąc uważane jest dowolne 30 dni następujących po sobie.

Wniosek o nazwie PSZ-DKDG składamy na stronie praca.gov.pl.
Zobacz, jak złożyć wniosek.

Dofinansowanie do działalności zatrudniających pracowników

Działalności gospodarcze, które zatrudniają pracowników mogą skorzystać z dofinansowania zarówno z Powiatowego Urzędu Pracy, jak i z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy obejmuje dopłaty do wynagrodzeń pracowników i składek ZUS przez 3 miesiące. Kwota dofinansowania uzależniona jest od spadku obrotu: 30% spadku – 1300 zł miesięcznie, 50% spadku – 1820 zł miesięcznie, 80% spadku – 2340 zł. Spadek obrotów liczymy porównując dwa kolejne miesiące w 2020 r. do analogicznych miesięcy w 2019 roku. Za miesiąc uważane jest dowolne 30 dni następujących po sobie. Wniosek o nazwie PSZ-DKDG składamy na stronie praca.gov.pl. Sprawdź szczegóły i zobacz, jak złożyć wniosek do PUP.

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Urzędu Pracy przyznawane jest na 3 miesiące. Pierwotnie wymagane było wprowadzenie przestoju ekonomicznego (pracownicy nie chodzą do pracy) lub obniżenia wymiaru czasu pracy. Obecnie można wnioskować o to dofinansowanie również bez wprowadzania przestoju lub obniżania czasu pracy. Wnioski przyjmowane są do 10 czerwca 2021 r., ale dofinansowanie może być udzielone maksymalnie do 30 czerwca 2021 r. Wniosek o nazwie VIA-WOMP składamy na stronie praca.gov.pl. Sprawdź szczegóły i zobacz, jak złożyć wniosek do WUP.

Co dalej?

Wpis ten będzie na bieżąco aktualizowany. Wróć do niego, aby dowiedzieć się o nowych zatwierdzonych formach pomocy.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu