Własna firma a etat. 3 powody, dla których opłaca się je połączyć

Są osoby, które z powodzeniem łączą pracę na etacie z prowadzeniem własnej firmy. To rozwiązanie ma istotną zaletę – niewielkim kosztem i zachowując stały dochód pozwala sprawdzić, czy pomysł na biznes „wypali”. Oto 3 powody, które przemawiają za tym, że warto się na nie zdecydować.

Połącz etat z własną działalnością

Własna działalność gospodarcza to swoboda i samodzielne wpływanie na wysokość zarobków, a z kolei etat to przede wszystkim stabilność i bezpieczeństwo – stały, comiesięczny dopływ gotówki. A gdyby tak spróbować połączyć obie możliwości i pracując na etacie zarejestrować działalność gospodarczą? Owszem, to wymaga poświęcenia czasu na prowadzenie firmy „po godzinach”, ale jeśli firma się rozkręci, dość szybko może się opłacić.

Dlaczego warto spróbować? Oto 3 proste powody.

1. Niższe składki ZUS

Połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy sprawia, że składki ZUS związane z działalnością są niższe, od składek ZUS, które płacą pozostali przedsiębiorcy. Jest tylko jeden warunek.

Taki przedsiębiorca musi z etatu otrzymywać przynajmniej minimalne wynagrodzenie (2800 zł brutto w 2021 roku). Wówczas następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczenia i wtedy przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania tylko składki zdrowotnej, ale to znacznie mniejszy wydatek. O ile mniejszy?

Duży ZUS to kwota rzędu 1 457,49 zł miesięcznie, a mały ZUS to przeszło 647,59 zł – tyle płacą „typowi” przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy zarabiają choćby złotówkę. Natomiast osoba, która łączy etat z własną firmą, z tytułu działalności musi płacić do ZUS-u tylko składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł. W praktyce jednak, to obciążenie jest dla niej znacznie niższe, także wówczas, gdy firma nie przynosi żadnych zysków – szczegóły poniżej.

2. Składkę zdrowotną można odejmować od podatku dochodowego z różnych źródeł, np. etatu

Każdy przedsiębiorca może odjąć większą część składki zdrowotnej od podatku dochodowego – w 2021 r. od podatku można odjąć dokładnie 381,81 zł. Dla osoby, która prowadzi firmę na etacie ważne jest jednak to, że zmniejszać można podatek wynikający z przychodów z różnych źródeł.

Wśród nich najbardziej interesująca dla naszego tematu jest umowa o pracę. Jeśli działalność gospodarcza przynosi małe przychody i podatek dochodowy z jej tytułu jest na tyle niski, że nie pozwala na odliczenie składki zdrowotnej, to składkę zdrowotną można odjąć od podatku zapłaconego z umowy o pracę. W takim przypadku, zysk ze składki zdrowotnej odliczonej w związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorca uzyska dopiero w zeznaniu rocznym – trzeba pamiętać, by wpisać zapłacone składki do zeznania.

Ważną kwestią jest terminowość – odliczyć od podatku można tylko składki faktycznie zapłacone. Składkę opłaconą po wyznaczonym terminie również można odliczyć, ale w późniejszym okresie rozliczeniowym. Jeśli przedsiębiorca zapomniał o możliwości odliczenia, a rok podatkowy został rozliczony, to jeszcze nie wszystko stracone. W takiej sytuacji wystarczy znaleźć potwierdzenia zapłaty składek oraz złożyć korektę zeznania rocznego.

3. Komfort stałego zatrudnienia przy jednoczesnej możliwości rozwijania własnego biznesu

Trzeci powód, o którym wspominaliśmy na początku.

Stały dochód z pracy na etacie daje komfort, ale zarobki z działalności mogą być potencjalnie znacznie wyższe. Trudno jednak zdecydować się na „ten krok” i rzucić etat, aby poświęcić się firmie. Dlatego sytuacja opisana w tym artykule jest rozwiązaniem pośrednim.

Co prawda pracując na etacie nie możesz w całości poświęcić się własnej działalności (chociaż nad produktywnością można popracować), ale na pewno możesz przekonać się, ile (i czy w ogóle) da się zarobić prowadząc własną firmę po godzinach. Jak wykazaliśmy w pkt. 1 i 2, koszt takiego przedsięwzięcia jest w praktyce znikomy.

Według statystyk każdego dnia w Polsce przybywa ponad tysiąc nowych działalności gospodarczych. Ta statystyka potwierdza, że wiele osób chce pracować „na swoim”. Warto przemyśleć tę decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw. Pomocny może okazać się nasz darmowy eBook o zakładaniu firmy – praktyczna wiedza o tym jak wystartować z własnym biznesem.

Załóż firmę z inFaktem – zdalnie, bez stresu, za darmo

Jeśli chcesz wiedzieć, ile zaoszczędzisz na wyborze odpowiedniej formy opodatkowania, jak wysoką składkę ZUS będziesz płacił oraz ile możesz zyskać, robiąc zakupy na firmę – skorzystaj z kalkulatorów inFaktu, które precyzyjnie pokażą Ci oszczędności.

Możesz też założyć firmę z inFaktem – jest to całkowicie darmowy proces, a do dyspozycji masz naszych ekspertów, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces i odpowiedzą na wszystkie pytania.