Trzy miliony dla przedsiębiorców – sprawdź, czy nowy limit dotyczy twojej działalności na ryczałcie?

Paulina Włodarczyk

Czy wiesz, że ustawodawca planuje zwiększenie wysokości limitu uprawniającego do skorzystania z ryczałtu? Proponowany limit to aż 3 miliony euro. Zmiana mogłaby obowiązywać już od 1 stycznia 2024 r. Warunkiem jest zatwierdzenie projektu ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych. Co oznacza dla ryczałtowców nowy limit?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stale wzbudza duże zainteresowanie podatników, podobnie jak wszystkie nowe podatki. 2023 rok może przynieść kolejne zmiany w tym obszarze. Wpłyną one na limit na podatek ryczałtowy w 2023 r. dla przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2023 r. 

Jeżeli Twoja działalność gospodarcza jest opodatkowana według ryczałtu, to możesz skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Należy jednak spełnić 2 warunki. Działania wykluczające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to

  • wykonywanie czynności wykluczających, takich jak prowadzenie aptek lub handel częściami samochodowymi
  • świadczenie pracy dla swojego byłego, lub obecnego pracodawcy, gdzie zakres wykonywanych czynności na podstawie umowy o pracę, jest tożsamy z prowadzoną działalnością

Te warunki obowiązują ryczałtowców od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Dla tych, którzy chcą korzystać z ryczałtu w kolejnym roku prowadzenia działalności, istnieje kolejny warunek. Jest to limit przychodów, który uprawnia do skorzystania z tej formy opodatkowania.

Obecnie limit przychodów, jaki możesz osiągnąć, aby Twoja działalność była opodatkowana według ryczałtu to 2 miliony euro. Limit ten obliczany jest według średniego kursu NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

W praktyce oznacza to, że abyś w danym roku stosować opodatkowanie ryczałtem, to w poprzedzającym roku, Twoje przychody nie mogą przekroczyć 2 milionów euro.

Przykładowo, jeżeli chcesz być ryczałtowcem w 2023 roku, to Twoje przychody za 2022 rok nie mogą przekroczyć 9 654 400 zł. 

box-icon

Warto wiedzieć

Przekroczenie limitu przychodów w roku podatkowym, nie sprawia, że natychmiast trzeba zmienić formę opodatkowania. Do zmiany musi dojść od nowego roku podatkowego.

Proponowane zmiany podatkowe (2023 r.) w ryczałcie 

Według planowanych zmian, od stycznia 2024 roku limit uprawniający do skorzystania z ryczałtu może wzrosnąć aż do 3 milionów euro. W efekcie, w 2024 roku jeszcze więcej przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Nowy limit ryczałt a VAT

Limit na ryczałt ewidencjonowany 2023 r. wprowadzony jest niezależnie od ewentualnych zmian dotyczących VAT. Ryczałtowcy mogą bowiem, ale nie muszą być podatnikami VAT. 

Kto skorzysta na proponowanych zmianach? 

Ryczałt stał się w ostatnich latach bardzo korzystną formą opodatkowania. Jest to obecnie najczęściej wybierana forma rozliczania podatku dochodowego. Proponowane zmiany mogą być szczególnie korzystne, jeśli osiągasz duże przychody z prowadzonej działalności gospodarczej. 

box-icon

Uzasadnienie do projektu ustawy

Każde uproszczenie systemu podatkowego, polegające, chociażby na szerszym niż wcześniej udostępnieniu możliwości korzystania z prostszych form opodatkowania, jest pożądanym i właściwym krokiem w stronę podatników.

Czy warto wybrać ryczałt?

Ryczałt sprawdzi się, jeśli osiągasz wysokie dochody, a jednocześnie nie ponosisz dużych kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Jest to obecnie najprostsza forma rozliczeń podatkowych, która oferuje zróżnicowane, często niższe stawki podatku.

Dodatkowo ryczałt może zachęcać stałą progową kwotą składki zdrowotnej. Jeżeli zarobisz więcej niż 300 000 zł, to powyżej tej kwoty zapłacisz zawsze tylko z góry określoną składkę zdrowotną. Obecnie wynosi ona 1128,48 zł. Jeśli jesteś na skali i podatku liniowym, to składka ta zawsze będzie stanowić wskazany procent od Twojego dochodu.

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Paulina Włodarczyk
Księgowa inFakt. Księgowa z zamiłowania, a prywatnie żona i matka dwójki dzieci. Uwielbiam kryminały, a w pracy księgowego czuję się jak detektyw, który w świecie przepisów podatkowych znajduje właściwe rozwiązanie problemu. Moim najważniejszym celem jest pomoc w zrozumieniu skomplikowanej rzeczywistości podatkowej.