Register modal

Prowadzenie firmy oznacza szereg pytań o przepisy, podatki i księgowość. Pierwsze wątpliwości pojawiają się jeszcze przed założeniem firmy, a kolejne na początku i w pierwszych miesiącach jej prowadzenia. Pytania rodzą się też później, zwłaszcza, gdy zmieniają się przepisy. Sprawdźcie 6 prostych sposobów na szukanie odpowiedzi na pytania księgowe.

1. Własna księgowa

Pierwszy punkt kontaktu przedsiębiorcy to oczywiście własna księgowa (lub ogólniej – biuro rachunkowe). Mając pytanie najlepiej zwrócić się do własnej księgowej lub księgowego, ponieważ zna realia prowadzenia danego biznesu i powinna udzielić najbardziej precyzyjnej oraz adekwatnej odpowiedzi.

Każdy przedsiębiorca, który wybrał obsługę księgową w inFakcie ma osobistą księgową lub księgowego , czyli dedykowaną osobę, która rozlicza jego działalność. Gdy w danym momencie nie ma akurat własnej księgowej (jest na urlopie lub jest już późno i skończyła pracę), to w inFakcie na pytanie przedsiębiorcy odpowiadają pozostali księgowi.

2. Wsparcie merytoryczne w ramach programu księgowego

Przedsiębiorca, który nie korzysta z usług biura rachunkowego tylko rozlicza się samodzielnie, także nie jest pozostawiony samemu sobie. Oczywiście pod warunkiem, że wybrał taki program do księgowości, który daje wsparcie merytoryczne. O ile własne rozliczenia można prowadzić w dowolny sposób (choćby w Excelu czy nawet w zeszycie), o tyle tylko programy księgowe dają stałe wsparcie księgowych.

Oczywiście jest ono dostępne w inFakcie. Księgowi odpowiadają na pytania użytkowników od poniedziałku do soboty w godz. 7-22. Pytania można zadawać przez telefon, e-mailem, na czacie, na forum czy nawet przez Facebooka lub Twittera.

3. Serwisy internetowe i blogi – w tym blog inFaktu

Pytania można jednak zadawać tylko wtedy, gdy wiadomo o co pytać. A przecież nie zawsze wiadomo. Dlatego szczególnie polecamy przedsiębiorcom regularną lekturę serwisów www poświęconych prowadzeniu jednoosobowej firmy. Do tych serwisów należy oczywiście blog inFakt.pl i nasz Blog Księgowy.

Ważne informacje można znaleźć np. na Bankier.pl, Money.pl, Infor.pl, czy też na MamStartup.pl, gdzie pojawiają się m.in. artykuły ekspertów inFaktu. Warto śledzić zarówno nowości w przepisach, jak i ciekawe sposoby zastosowania istniejących.

W końcu mogliście nie wiedzieć, że naprawdę nie warto zakładać firmy 1. dnia miesiąca, a także że szczególnie warto wprowadzić do firmy stary samochód.

Przed skorzystaniem z porad w danym artykule warto jednak sprawdzić przede wszystkim kiedy został opublikowany. Gdy data publikacji to np. 2015 r. to istnieją podejrzenia, że opisane przepisy mogą już nie być aktualne.

Np. stosunkowo nowym obowiązkiem, którego może nie być w starszych artykułach jest wysyłka Jednolitego Pliku Kontrolnego.

4. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS)

Czasem przychodzą momenty, gdy znajdowane samodzielnie informacje lub uzyskiwane odpowiedzi na pytania są wzajemnie sprzeczne. Wtedy można zadzwonić na bezpłatną infolinię KIS pod numer: 801 055 055 (z tel. stacj.) lub (22) 330 0330 (z tel. kom.). Dzwonić można od pon. do pt. w godz. 7-18.

Jako że KIS (dawniej KIP – Krajowa Informacja Podatkowa) jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów, istnieje duża szansa, że udzielona odpowiedź będzie najbardziej aktualna.

5. Treści ustaw i rozporządzeń

Treści ustaw i rozporządzeń są zwykle pisane dość niezrozumiałym językiem, w którym szczególonie trudno odnaleźć się z uwagi na wielopoziomowy system odniesień. Zdarzają się także przepisy, które tę samą kwestię opisują na różne sposoby (np. definicja działalności gospodarczej).

Nie zmienia to faktu, że przychodzą momenty, w których zajrzenie bezpośrednio do przepisów i próba ich zrozumienia są niezbędne. Może tak być np. wtedy, gdy trudno znaleźć artykuły opisujące interesujące zagadnienie.

Korzystając z treści ustaw i rozporządzeń trzeba zachować bardzo dużą ostrożność, jeśli chodzi o ich aktualność! Trzeba koniecznie kilka razy sprawdzić, czy na pewno znaleziona ustawa jest tą najnowszą.

Ot, choćby w 2014 r. ustawa o VAT przeszła małą rewolucję i np. zawiera teraz przepisy o fakturowaniu, które wcześniej były ustalone przez odrębne rozporządzenie.

6. Indywidualna interpretacja podatkowa

Dostępna opcja to także indywidualna interpretacja podatkowa, którą można posłużyć się, gdy z uzyskiwanych odpowiedzi wynika, że sprawa jest niepewna.

Indywidualna interpretacja podatkowa pozwala zadać pytanie dotyczące zdarzenia obecnego lub przyszłego. Odpowiedź Izby Skarbowej kosztująca 40 zł daje pełną ochronę wnioskującemu. Nie może on zostać ukarany, jeśli postępuje zgodnie z zaleceniami interpretacji.

Chcesz zoptymalizować swoją księgowość?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.