Jaki jest limit ryczałtu 2018? Które zawody mają prawo do stawki ryczałtu 20 proc.?

Ryczałt 20% – czy to się komukolwiek opłaca, skoro skala podatkowa ma nam do zaproponowania 18%, a podatek liniowy to raptem 19%? Okazuje się, że owszem – jest sytuacja, w której ryczałt 20% to najbardziej korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorcy.

Ryczałt: niskie stawki podatku dla wybranych grup przedsiębiorców

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest jedną z czterech form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Pozostałe trzy to:

 • skala podatkowa
 • podatek liniowy
 • karta podatkowa.

Do zalet ryczałtu zazwyczaj zaliczamy:

 • uproszczoną dokumentację księgową, m.in. nie prowadzi się KPiR,
 • niskie stawki podatku (nawet 2%).

Przy wyborze ryczałtu trzeba pamiętać o braku możliwości rozliczania kosztów, co sprawia, że KPiR nie jest potrzebna. Jednocześnie też nie można obniżać podatku za pomocą wydatków do celów firmowych.

Nasuwa się więc od razu wniosek, że jest to taki sposób wyliczania podatku, który jest dobry dla firm mających niewiele (lub zero) kosztów firmowych. Oczywiście pod warunkiem, że stawka ryczałtu dla danej działalności jest odpowiedni niska.

Nie każdy może rozliczać się ryczałtem – sprawdź listę działalności wraz ze stawkami podatku.

Ograniczenia dotyczą również przedsiębiorców-małżonków, którzy przenoszą firmę pomiędzy sobą, albo osób, które chcą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy.

4 powody, dla których nie możesz być na ryczałcie

Ważne jest także pilnowanie limitu przychodów – z ryczałtu nie skorzystają ci, których przychody w poprzednim roku przekroczyły 150 tys. euro.

Na zasady ogólne musi przejść przedsiębiorca na ryczałcie, który:

 • wykonał transakcję, która nie może być opodatkowana ryczałtem,
 • przekroczył limit przychodu.

13 ważnych informacji o ryczałcie

Skala podatkowa opłacalna dopóki nie wejdziemy w drugi próg podatkowy

Skala podatkowa jest jedną z najczęściej wybieranych form opodatkowania. Jest podstawową formą i każdy może z niej skorzystać.

Podatek liczymy jest procent od dochodu (dochód to przychody pomniejszone o koszty). Mamy tutaj dwie stawki podatku:

 • 18% w przypadku dochodów do wysokości 85 528 zł
 • 32% od nadwyżki dochodu przekraczającego wartość 85 528 zł.

Dodatkowo daje możliwość rozliczania kwoty wolnej od podatku, rozliczania się z małżonkiem i korzystania z wielu ulg podatkowych.

inFakt TV: Ryczałt czy skala podatkowa?

Podatek liniowy zawsze wynosi 19%

Przy podatku liniowym stawka nie zależy od wysokości dochodu – jest stała i wynosi 19%.

Dla kogo warta jest rozważenia? Może być korzystną opcją dla przedsiębiorców zarabiających przynajmniej ok. 100 tys. zł rocznie.

Wybierając podatek liniowy są oni bowiem opodatkowani 19% podatkiem dochodowym, a nie 32%, jak miałoby to miejsce po wybraniu skali podatkowej.

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie małżonków

Ryczałt 20% – kiedy się opłaca?

Jak widać, żeby stawka ryczałtu 20% stała się opłacalna muszą zostać spełnione specyficzne kryteria. Co ciekawe, czasami tak się zdarza.

Trzeba rozważyć takie trzy czynniki:

 • wysokość kosztów: jeśli przedsiębiorca jest w stanie wygenerować duże koszty firmowe, powinien skupić się na skali podatkowej i podatku liniowym
 • wysokość dochodów: jeśli przekraczają próg ok. 100 tys. zł, warto rozważyć przejście na podatek liniowy i zapomnieć o skali podatkowej (czasami jednak rozliczenie wspólnie z niezarabiającym małżonkiem może być korzystne)
 • czynniki wykluczające wybrane formy opodatkowania: niektórzy przedsiębiorcy po prostu nie mogą wybrać podatku liniowego (są to ci, którzy wykonują czynności na rzecz byłego pracodawcy w tym samym zakresie, co na etacie).

Co za tym idzie, jeśli masz bardzo wysokie przychody, prawie żadnych kosztów, przy skali podatkowej grozi ci 32% podatek, a jednocześnie nie masz prawa do podatku liniowego – pozostaje ryczałt.

I tutaj nawet ten 20% może się okazać być korzystnym rozwiązaniem. Stawka 20% zarezerwowana jest dla przedsiębiorców wykonujących wolne zawody, m.in. lekarzy i tłumaczy.

Masz pytania? Zostaw komentarz poniżej lub napisz do nas na: info@infakt.pl, a z przyjemnością odpowiemy!