Czy przedsiębiorca opodatkowany liniowo może rozliczać się wspólnie z małżonkiem?

Wspólne rozliczanie się z małżonkiem to jedna z bardziej interesujących preferencji podatkowych. Takie prawo nie przysługuje jednak wszystkim formom opodatkowania. Jak to wygląda w przypadku firmy rozliczającej się podatkiem liniowym?

Kilka form opodatkowania do wyboru

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania jest niezbędnym zadaniem stojącym przed osobą rozpoczynającą prowadzenie działalności gospodarczej. Każdy przedsiębiorca może zdecydować się na wybór zasad ogólnych – nie ma tutaj żadnych obwarowań co do tego, kto je stosuje. Część firm może skorzystać z karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego.

Czwartą opcją jest zastosowanie 19% podatku liniowego. To forma w pewnej mierze podobna do zasad ogólnych. W obu bowiem podatek oblicza się od dochodu, czyli uzyskanego przychodu, od którego odejmuje się koszty jego uzyskania. Zasady ogólne od „liniówki” odróżnia stawka podatku – w pierwszym przypadku jest zmienna (18 lub 32%), zaś w drugim stała, niezależnie od tego, ile wynosi dochód.

Podatek liniowy – czy warto?

Podatek liniowy a wspólne rozliczenie z małżonkiem

Podatek liniowy – dla kogo niemożliwy, dla kogo opłacalny?

Choć wybór podatku liniowego możliwy jest dla sporego grona przedsiębiorców, to jednak istnieją tacy, którzy nie mają na niego szans. Chodzi tu o osoby, które po rezygnacji z etatu wybrały samozatrudnienie i w ramach prowadzonej działalności wykonują w danym roku podatkowym takie same obowiązki – dla dotychczasowego pracodawcy. Z prawa do „liniówki” nie mogą jednak korzystać tylko w pierwszym roku funkcjonowania.

Stosowanie podatku liniowego nie jest oczywiście opłacalne dla każdej firmy. Przyjęło się, że nad jego wyborem powinni zastanawiać się dopiero przedsiębiorcy, których wysokość dochodów sprawia, że przechodzą na drugi próg skali podatkowej, czyli 32%. Graniczną kwotą jest tu 85 528 zł, w praktyce jednak mowa o 100 tys. zł. Powód? „Liniówka” nie daje szans na zastosowanie ulg podatkowych, ma też inne ograniczenia, np. brak kwoty wolnej od podatku.

„Nie” dla wspólnego rozliczenia małżonków przy „liniówce”

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla osób, które zastanawiają się nad podatkiem liniowym i chcą rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Otóż „liniówka” nie daje do tego prawa. Takie ograniczenie może mieć spore znaczenie dla tych osób, których małżonek lub małżonka nie pracuje, przebywa na bezpłatnym urlopie bądź też jest w trakcie urlopu wychowawczego.

Chcesz rozliczać się z US w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.