Roczny PIT: do którego urzędu?

Zadajesz sobie pytanie: Do którego urzędu muszę złożyć PIT-36? Liczy się miejsce zameldowania czy też może prowadzenia firmy? Podpowiadamy.

Do którego urzędu skarbowego trafia PIT przedsiębiorcy?

Zeznanie roczne z działalności gospodarczej, czyli PIT-36 (skala podatkowa) bądź PIT-36L (podatek liniowy), podsumowujące osiągnięte w roku podatkowym przychody, należy złożyć w urzędzie, który odpowiada miejscu zamieszkania przedsiębiorcy w ostatnim dniu roku podatkowego.

Adres zameldowania nie jest istotny dla podatku dochodowego, ale na samym PIT podaje się bieżący adres zamieszkania (na dzień składania zeznania).

Warto jednak zaznaczyć, że jeszcze do niedawna adres prowadzenia firmy istotny był pod kątem rozliczania podatku VAT.

Przed zmianami przedsiębiorca zobligowany był zrobić to przekazując deklarację oraz dokonując wpłaty podatku VAT do urzędu właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednak od początku 2016 roku przepisy ujednoliciły to zagadnienie i przedsiębiorca rozlicza się z podatku dochodowego i podatku VAT w tym samym urzędzie skarbowym – właściwym dla miejsca zamieszkania.

Zmiana urzędu do VAT

Roczny PIT- do którego urzędu_

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


W pozostałych artykułach poznacie odpowiedzi na różne pytania związane z rozliczeniem rocznym:

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

W razie pytań służymy pomocą – zapraszamy do komentowania i przesyłania pytań na adres info@infakt.pl.