Jak prawidłowo rozliczyć PIT przy zawieszonej działalności i czy można rozliczyć się z małżonkiem?

Przedsiębiorca, który przez cały rok miał zawieszoną działalność, nie zawsze jest świadom tego, że rozliczenie roczne i tak musi złożyć w urzędzie skarbowym. Czy istnieje przeszkoda w rozliczeniu się razem z małżonkiem?

Zawieszona działalność a obowiązek złożenia rocznego PIT

Wydawać by się mogło, że przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą na cały rok 2023, nie musi w 2024 roku składać zeznania rocznego, ponieważ nie osiągał żadnych przychodów – a więc nie ma czego rozliczać.

16 sposobów na ulgi podatkowe

W praktyce sytuacja wygląda inaczej. Zawieszenie działalności nie wygasza obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym. Nie jest bowiem tym samym, co zamknięcie firmy.

Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć właściwy dla wybranej przez siebie formy opodatkowania formularz, na którym wykaże wszystkie przychody, także te spoza działalności gospodarczej:

  • PIT-36 dla działalności opodatkowanej wg skali podatkowej
  • PIT-36L dla działalności opodatkowanej liniowo.

Przedsiębiorca, który miał zawieszoną działalność gospodarczą, a opodatkowany był według skali podatkowej, ma prawo do skorzystania z możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.

Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Składa wówczas PIT-36 w terminie do 30 kwietnia 2024 r. pod warunkiem, że małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez przynajmniej jeden dzień w roku 2023 i obowiązywała ich wspólnota majątkowa.

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto