Jak prawidłowo rozliczyć PIT przy zawieszonej działalności i czy można rozliczyć się z małżonkiem?

Przedsiębiorca, który przez cały rok miał zawieszoną działalność, nie zawsze jest świadom tego, że rozliczenie roczne i tak musi złożyć w urzędzie skarbowym. Czy istnieje przeszkoda w rozliczeniu się razem z małżonkiem?

Zawieszona działalność a obowiązek złożenia rocznego PIT

Wydawać by się mogło, że przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą na cały rok 2015, nie musi w 2016 roku składać zeznania rocznego, ponieważ nie osiągał żadnych przychodów – a więc nie ma czego rozliczać.

16 sposobów na ulgi podatkowe

W praktyce sytuacja wygląda inaczej. Zawieszenie działalności nie wygasza obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym. Nie jest bowiem tym samym, co zamknięcie firmy.

Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć właściwy dla wybranej przez siebie formy opodatkowania formularz, na którym wykaże wszystkie przychody, także te spoza działalności gospodarczej:

  • PIT-36 dla działalności opodatkowanej wg skali podatkowej
  • PIT-36L dla działalności opodatkowanej liniowo.

Przedsiębiorca, który miał zawieszoną działalność gospodarczą, a opodatkowany był według skali podatkowej, ma prawo do skorzystania z możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem.

Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Składa wówczas PIT-36 w terminie do 30 kwietnia (w 2016 r. termin ten ulega przesunięciu na pierwszy dzień roboczy, czyli 2 maja) pod warunkiem, że małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i obowiązywała wspólnota majątkowa.

Korekta PIT – formularz stary czy nowy?

Roczny PIT- zawieszona działalność i rozliczenie z małżonkiem

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Masz pytania na temat wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub w przypadku zawieszenia swojej działalności gospodarczej? Zostaw komentarz pod artykułem lub napisz do nas na info@infakt.pl.