Prezydent podpisał ustawę o składce zdrowotnej, na którą czekali przedsiębiorcy

Uwzględnienie remanentu i amortyzacji dokonanej przed 1 stycznia 2022 przy sprzedaży środka trwałego. To najważniejsze zmiany, które wprowadza ustawa podpisana przez prezydenta.

Ustawa z podpisem prezydenta

5 kwietnia 2022 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która była oczekiwana przez wielu przedsiębiorców. O niesprawiedliwym wyliczaniu składki zdrowotnej mówiło się od początku wprowadzenia Polskiego Ładu. Koszty uzyskania przychodu, które miały wpływ na niższy podatek dochodowy, nie wpływały na obniżenie składki zdrowotnej. Wielu przedsiębiorców zmuszonych było do zapłaty ogromnych składek za luty, choćby dlatego, że nie można było uwzględnić remanentu. Pisaliśmy o tym, proponując zmiany, które należy wprowadzić.

Rząd wysłuchał jednak apeli przedsiębiorców i środowisk księgowych.

Podstawa obliczenia składki zdrowotnej po nowelizacji

Podstawa dla wyliczenia podatku PIT i składki zdrowotnej stały się zbieżne. Wszelkie koszty, odliczenia i ulgi, które mają zastosowanie w przypadku podatku dochodowego, wpłyną również na wysokość podstawy składki zdrowotnej. Dotyczy to m.in.:

Po pierwsze przy ustalaniu dochodu dla celów obliczenia składki zdrowotnej nie będzie uwzględniana większość dochodów/przychodów wolnych od opodatkowania (z wyjątkiem dochodów z realizacji nowej inwestycji lub uzyskanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej oraz przychodów objętych ulgą na powrót, ulgą dla pracujących seniorów i rodzin 4+); ta zasada będzie miała również zastosowanie przy opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Po drugie dochód z odpłatnego zbycia środków trwałych nie będzie powiększany o odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przed 1 stycznia 2022 r.

komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 5 kwietnia 2022 r.

Czy odzyskamy nadpłaconą składkę zdrowotną? – komentarz eksperta

Ustawę komentuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy inFaktu: „Składka zdrowotna w pierwotnym kształcie daleka była od uznania jej za sprawiedliwą. Przykładowo przedsiębiorca, który z końcem grudnia nabył towary za kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w nowym roku je sprzedał, musiał zapłacić w marcu składkę od całej wartości przychodu z tej transakcji, bez uwzględnienia kosztów nabycia towarów – czyli wcześniejszej straty”.

„Ustawę zapowiedziano już w lutym, jednak atak Rosji na Ukrainę spowodował przesunięcie w czasie jej przyjęcia, bowiem Sejm w tym czasie procedował inne ważne projekty m.in. ten o pomocy uchodźcom. Przedsiębiorcy musieli więc jeszcze na starych zasadach uregulować składkę zdrowotną za luty w marcu. Czy będą mogli odzyskać nadpłatę z tego tytułu? Tak. Powinni jednak pamiętać, że otrzymają ją tylko na własny wniosek. Aby tak się stało w dniach pomiędzy 1 a 31 maja 2023 r. powinni złożyć pismo elektronicznie do ZUS z prośbą o zwrot nadpłaty zapłaconej już składki zdrowotnej. Są to zatem do tego czasu pieniądze zamrożone” – wyjaśnia Piotr Juszczyk.