Zasady ogólne (skala podatkowa) to stawka 17% i 32%. Podatek liniowy (tzw. liniówka) to zawsze stałe 19%. Stawka ryczałtu zależna jest od naszego zawodu, np. 15% dla programistów.

Wpisz swoje przewidywane miesięczne przychody oraz koszty i sprawdź, która forma opodatkowania może być najbardziej odpowiednia dla Ciebie.

Jeśli wystawiłeś w styczniu pierwszą fakturę przychodową, na zmianę formy masz czas do 20 lutego. Sprawdź, jak zmienić swoją formę opodatkowania samodzielnie.

Kalkulator

Podatek dochodowy za 2021 rok


100 zł 50 000 zł

100 zł 20 000 zł

%

Twój podatek za rok 2021 wyniesie
Zasady ogólne 8 496,00
Podatek liniowy 9 936,00
Ryczałt 14 256,00
Rozliczaj podatki w inFakcie za darmo

Zasady ogólne

Jest to jedyna forma, która posiada kwotę wolną od podatku (do 8000 zł dochodu rocznie nie zapłacimy podatku w ogóle). Dochodem są nasze przychody pomniejszone o koszty i składki społeczne ZUS.

Tylko zasady ogólne (inaczej skala podatkowa) pozwalają również na wspólne rozliczenie z małżonkiem i korzystanie z ulg podatkowych, jak np. ulga na dziecko. Stawka podatku w zasadach ogólnych wynosi 17% i obowiązuje tylko dla dochodów nie większych niż 85 528 zł. Dla dochodów powyżej tego progu płacimy już stawkę 32%. Wspólne rozliczenie z małżonkiem pozwala nam powiększyć kwotę dla pierwszego progu 17% do 171 056 zł (2x 85 528 zł).

Podatek liniowy

Tzw. liniówka. Popularna forma opodatkowania dla przedsiębiorców osiągających duże dochody. Stawka podatku wynosi zawsze 19%, niezależnie od naszych dochodów.

Przedsiębiorca, który był wcześniej zatrudniony na umowę o pracę, nie może skorzystać z podatku liniowego w pierwszym roku podatkowym. W takich sytuacjach wymagana forma opodatkowania to zasady ogólne. Możemy wybrać podatek liniowy, jeśli wykonywane byłego pracodawcy czynności są inne od tych, które świadczyliśmy na umowie o pracę.

Ryczałt

Opodatkowanie na zasadach ogólnych, jak i na podatku liniowym umożliwia obniżenie podatku za pomocą kosztów, które generuje nasza firma (wynagrodzenie pracowników, zakup sprzętu, czynsz, paliwo). Ryczałt nie oferuje takiej możliwości. W ryczałcie nasz podatek wyliczany jest tylko na podstawie naszych przychodów.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu

Mąż i ojciec dwójki dzieci. W inFakcie odpowiadam za komunikację i produkcję treści wideo. Prywatnie współprowadzę rozrywkowy program Lekko Stronniczy.