Ulgi podatkowe od darowizn, zakupy firmowe i inne sposoby na obniżenie podatku dochodowego

Zbliża się koniec roku, a to oznacza czas składania rocznych zeznań podatkowych. Czy przedsiębiorca, który spodziewa się, że będzie musiał dopłacić dużą kwotę podatku dochodowego, może jeszcze coś z tym zrobić?

Oszacuj swój podatek do zapłaty na koniec roku podatkowego

Przedsiębiorca jest zobligowany do rozliczania się z uzyskiwanych przez siebie przychodów, zarówno z tych z działalności, jak i prywatnych. W czasie roku podatkowego robi to w okresach miesięcznych lub kwartalnych – w zależności od wybranego sposobu rozliczeń. Dla podatku dochodowego jest to wyliczanie i płacenie zaliczek, dla podatku VAT dodatkowo składanie deklaracji.

Jakie korzyści daje kwartalne rozliczanie podatków?

Kropką nad „i” jest złożenie rocznego zeznania podatkowego o wysokości osiągniętego dochodu.

Na jakim formularzu rozlicza się przedsiębiorca?

Do końca roku pozostało kilka tygodni, można więc wstępnie oszacować, czy z rozliczenia rocznego wyniknie nadpłata – i tym samym zwrot podatku dochodowego – czy też niedopłata. Jak poradzić sobie z tą drugą sytuacją?

Jak obniżyć podatek dochodowy do zapłaty?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie podatku do zapłaty. Zajmijmy się tymi… legalnymi 🙂

Wysokość podatku dochodowego jest zależna od:

 • osiąganych przychodów
 • ponoszonych kosztów
 • płacenia składek ZUS
 • zastosowanych ulg podatkowych.

I ZAKUP WYPOSAŻENIA

Jeśli planujesz zakup sprzętu, zrób to właśnie teraz. Zostanie on zaliczony do kosztów bieżącego roku podatkowego i obniży podatek do zapłaty. W przypadku zakupu składników majątku o wartości do 3,5 tys. zł możesz je zaliczyć do kosztów w dacie faktury.

Jeśli jednak któryś z nich spełnia wymogi bycia środkiem trwałym, musisz liczyć się z amortyzacją – czyli brakiem możliwości jednorazowego wpisania w koszty firmowe. Mamy na to pewien sposób.

II JEDNORAZOWA AMORTYZACJA

Jednorazowa amortyzacja to świetnie narzędzie zmniejszania podatku do zapłaty. Przysługuje przedsiębiorcom mającym status małego podatnika, czyli tym, których przychody w poprzednim roku nie przekroczyły 1 mln 200 tys. euro.

Roczny limit amortyzacji jednorazowej wynosi w 2015 roku 209.000 zł, czyli równowartość 50 000 euro.

Jednorazowa amortyzacja dotyczy środków trwałych z grup 3-8, wyłączone są z niej samochody osobowe oraz wartości niematerialne i prawne.

Wpływ jednorazowej amortyzacji na podatek dochodowy.

Jak obniżyć podatek do zapłaty na koniec roku_

III STAŁE OPŁATY ABONAMENTOWE

Opłaty stałe, czyli wszystkie opłaty abonamentowe, wynikające z umów, o stałej wysokości, które przedsiębiorca będzie ponosił przez najbliższe miesiące niezależnie od osiąganych przychodów: za Internet, telefon, stałą obsługę księgową lub czynsz – mogą zostać opłacone już teraz.

Są to koszty, przed którymi nie da się uciec. Przedsiębiorca może więc dokonać na koniec roku zbiorczej zapłaty z góry – dzięki temu pomniejszą podstawę opodatkowania, a zaliczka do zapłaty zostanie obniżona. Oczywiście, podstawą do księgowania jest przede wszystkim uzyskana faktura, a nie jedynie sam przelew.

Przedsiębiorca uniknie podatku do dopłacenia po złożeniu zeznania rocznego, a dodatkowo będzie mógł zapomnieć o formalnościach związanych z regulowaniem opłat stałych przez kolejnych kilka miesięcy. Zwróć tutaj uwagę na metodę memoriałową prowadzenia swojej KPiR.

IV ODNALEZIONE FAKTURY

Przedsiębiorca to istota wielce produktywna – może się zdarzyć, że w bagażniku swojego samochodu lub pod poduszką na kanapie odkryje… fakturę z lutego.

Wydatek poniesiony, ale czy można jeszcze go zaksięgować? Na szczęście tak – każdy wydatek, który dotyczy danego roku podatkowego, może być zaksięgowany do 31.12. włącznie.

Jak zaksięgować zagubioną fakturę?

V DAROWIZNY

Przedsiębiorcy mają jeszcze kilka tygodni na decyzję o przekazaniu pieniędzy bądź przedmiotów na cele dobroczynne. Dzięki temu mogą je potraktować jako ulgę podatkową i rozliczyć w zeznaniu rocznym za rok 2015.

Darowizna to jedna z ulg podatkowych.

Pamiętaj:

Jak obniżyć podatek do zapłaty na koniec roku?

  • Kup drobny sprzęt – wyposażenie
  • Skorzystaj z jednorazowej amortyzacji środków trwałych
  • Opłać z góry za kilka miesięcy usługi stałe – Internet, telefon, obsługa księgowa – i zalicz je od razu do kosztów
  • Zaksięguj odnalezione faktury z bieżącego roku
  • Przekaż środki na cele dobroczynne

Na co zwrócić uwagę przy podatku VAT?

Robiąc skumulowane zakupy bądź regulując stałe opłaty abonamentowe za okres dłuższy niż najbliższy miesiąc, pamiętaj, że VAT od prenumeraty elektronicznej rozlicza się inaczej niż dla wydań papierowych.

VAT od prenumeraty elektronicznej odliczasz w momencie opłacenia faktury!

Dla niektórych firm możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego jest korzystnym rozwiązaniem – ostatnie miesiące roku to czas, by przypilnować limitu 150 tys. zł i uniknąć wejścia w podatek VAT w nowym roku podatkowym.

Wiesz, że do zwolnienia z VAT można powrócić w trakcie roku podatkowego?

Chcesz sprawnie rozliczać VAT i dodawać koszty?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
 • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.