Czy wiesz, że darowizna to jedna z ulg podatkowych?

Przedsiębiorca decydujący się na działalność charytatywną może liczyć na korzyści podatkowe w postaci ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na darowizny, rozliczana w rocznym zeznaniu podatkowym.

Nie każda darowizna oznacza ulgę podatkową

Przedsiębiorcom pozostało jeszcze 10 miesięcy, by zdecydować się na wydatki na cele dobroczynne, które będzie można rozliczyć w zeznaniu rocznym za rok 2024.

Pieniądze można przekazać wrzucając pewną kwotę do puszki w czasie kwesty, wysyłając SMS-a czy też dokonując wpłaty bezpośrednio na konto osoby potrzebującej lub organizacji zajmującej się zbiórką i rozdysponowaniem datków.

Nie każda forma pomocy pozwala na to, by wydatek na cele dobroczynne potraktować jako ulgę podatkową.

Czy status OPP wpływa na rozliczenie darowizny?

Przekazana darowizna obniży podstawę opodatkowania pod warunkiem, że zostanie przekazana na konkretne cele:

 • krwiodawstwo
 • kult religijny
 • cele charytatywno–opiekuńcze kościołów.

Organizacje nie muszą posiadać statusu Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Status OPP istotny jest jednak dla organizacji, którym przedsiębiorca chce przekazać 1,5% podatku wskazywany w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy wiesz, że darowizna to jedna z ulg podatkowych_

Darowizna nie musi mieć formy pieniężnej

Przekazana darowizna wcale nie musi mieć charakteru przelewu. Można przekazać np. paletę pustaków na budowę kościoła czy też pluszowe zabawki dla organizacji dobroczynnej. Podobnie jest z przeznaczeniem żywności na cele charytatywne.

W przypadku chęci odliczenia powyższych datków, ich wartość ustala się według umowy darowizny. Nie może ona jednak zasadniczo różnić się od cen rynkowych, bo zostanie zakwestionowana.

Istnieje limit wydatków dobroczynnych

Z możliwości przekazania darowizny na cele charytatywne, pozwalającej na pomniejszenie podatku dochodowego obliczonego w zeznaniu podatkowym, mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Obowiązuje tu jednak limit 6% dochodu. Jeśli więc łączna wartość datków przekracza 6%, nie ma szans na rozliczenie nadwyżki. Dotyczy to następujących form darowizn:

 • krwiodawstwo
 • kult religijny
 • OPP.

Do limitu tego nie wlicza się darowizn na cele charytatywno–opiekuńcze kościołów (odliczamy do 100% wydatku) oraz 1,5% podatku na rzecz OPP.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

 • Czytaj praktyczny newsletter

Załóż konto

Odliczenie darowizny wymaga udokumentowania

Datek w formie pieniężnej dokumentujemy dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

W przypadku zaś, gdy wsparcie przybiera formę rzeczową, niezbędna jest faktura lub rachunek potwierdzający dokonanie zakupu. Tutaj potrzebne są także: wspomniana już umowa darowizny, a także oświadczenie obdarowanego o przyjęciu konkretnych przedmiotów.

Dodatkowe dokumenty wymagane są, jeżeli pomoc trafia na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła. Chodzi tu o pokwitowanie odbioru oraz sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na tą działalność (oba wystawiane są przez kościół).

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Chcesz rozliczać darowiznę w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
 • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • 6 dni w tygodniu możesz pytać o radę naszych specjalistów przez email lub telefonicznie.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto