Czekasz na indywidualną interpretację? Przejdź na kwartalne rozliczenie podatku, by uniknąć odsetek

Piotr Juszczyk

Przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem mają spory problem. Wielu z nich czeka na Indywidualne interpretacje podatkowe lub informację z GUS, a za dwa tygodnie mija termin zapłaty pierwszej zaliczki na podatek. Jak ją obliczyć, skoro nie wiemy, która stawka ryczałtu nam przysługuje? Jest rozwiązanie, by uniknąć odsetek, które potwierdza samo Ministerstwo Finansów.

GUS obciążony wnioskami wydłuża czas oczekiwania na interpretacje

Wielkimi krokami zbliża się 21 lutego (pierwotny termin 20 lutego to niedziela), a więc ostatni dzień dla pierwszej płatności podatku dochodowego w roku kalendarzowym 2022. Kończy się wtedy także czas na zmianę formy opodatkowania. Tymczasem wielu podatników wciąż czeka na informacje od Głównego Urzędu Statystycznego o zaklasyfikowaniu ich działalności do właściwego kodu PKWiU.

Ze względu na dużą liczbę zapytań, czas na odpowiedź ze strony GUS jest wydłużony. Problem dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców, którzy przeszli na ryczałt, ale też tych, którzy zastanawiają się, jaką stawkę podatku zastosować do pierwszej faktury wystawionej w styczniu dla swojego kontrahenta. 

Zapłacić źle obliczoną zaliczkę, czy czekać na decyzję i narażać się na odsetki?

Korzystnym rozwiązaniem dla podatników oczekujących na odpowiedź od GUS może być zmiana trybu rozliczeń z fiskusem na kwartalne. Co ważne, decyzji o wyborze częstotliwości rozliczeń nie trzeba zgłaszać przed nowym rokiem podatkowym. Przedsiębiorca wskazuje to dopiero składając zeznanie podatkowe. Może więc zdecydować, że będzie w danym roku rozliczać się kwartalnie np. ze względu na wydłużony okres oczekiwania na odpowiedź z GUS.

Wystarczy, że w zeznaniu rocznym zaznaczy odpowiednie pole. Dzięki temu termin na zapłacenie podatku wydłuży się do 20 kwietnia i nie zostaną naliczone odsetki z tytułu opóźnienia. Skorzystać z niej mogą jedynie przedsiębiorcy, których roczny przychód nie przekracza 200 tys. Euro.

Kwartalne rozliczenie zaliczek daje elastyczność

Warto pamiętać, że przejście na rozliczenia kwartalne nie oznacza, że płatność za pierwszy kwartał musi zostać dokonana w całości w jednym terminie, czyli do 20-tego kwietnia. Przedsiębiorca może również opłacać podatek „zaliczkowo”, tak aby wartość zgadzała się na koniec kwartału. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wpłacać zaliczki na podatek np. co miesiąc.

Takie rozwiązanie będzie szczególnie pomocne w pierwszym kwartale, kiedy wielu przedsiębiorców będzie czekało na określenie PKWiU i właściwej stawki ryczałtu. Może być też przydatne dla tych, którzy wolą uniknąć konieczności zapłacenia znacznej sumy naraz – część należności mogą zapłacić w lutym, a część w marcu. 

Do czasu otrzymania decyzji warto brać pod uwagę wyższą stawkę

Przedsiębiorcy powinni też mieć na uwadze, że według interpretacji GUS stawka ryczałtu może być większa niż ta, według której przedsiębiorca do tej pory się rozliczał. Wówczas wystąpi konieczność dopłaty podatku