10 faktów o zawodzie księgowej, których nie znasz

Joanna Grochala

Zawód księgowej jest zupełnie inny niż sugerują stereotypy. Księgowość można wyjaśnić w prosty i zrozumiały sposób, a nawet z przymrużeniem oka. Z okazji Dnia Księgowego przedstawiamy wybór najciekawszych faktów i mitów o zawodzie księgowego z niewielką dawką humoru.

Zawód księgowej najnudniejsza praca na świecie?

Mechaniczne wprowadzenie faktur. Praca nad stosem papierów. Do tego nużące grzebanie w przepisach oraz monotonny system pracy. Zero miejsca na własną inicjatywę.

Nic podobnego! W zawodzie księgowej nie można spocząć na laurach. Trzeba nieustannie trzymać rękę na pulsie – śledzić zmiany w przepisach, interpretacje urzędów oraz analizować nowe zagadnienia. Trudno narzekać na nudę, kiedy przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Codzienna dawka adrenaliny

Rozwiązywanie prawnych łamigłówek, ale także kontrole urzędów, audyty, zamknięcie miesiąca czy roku – w takich sytuacjach trudno narzekać na brak adrenaliny. To właśnie takie sytuacje nadają kolorytu pracy księgowej.

Praca z papierami i za biurkiem? 

Choć księgowemu dużo czasu zabiera praca z dokumentami i komputerem, to przede wszystkim pracuje on z ludźmi. Dopytuje, wyjaśnia, uzgadnia. Wspólnie ze współpracownikami poszukuje rozwiązań problemów. Najpierw stają przed nim ludzie, dokumenty przychodzą dopiero w drugiej kolejności.

Księgowy – Twój prywatny detektyw

Praca w księgowości nieraz wymaga tego, aby na kilka godzin zmienić się detektywa. Co zrobić, gdy do rąk trafia faktura za zakupy, do których nikt w firmie się nie przyznaje? Jak rozwiązać problem kwiatów czy drogiej kolacji dopisanych do wydatków służbowych? Księgowy mierzy się z różnymi problemami, a jego praca każdego dnia może przynosić wiele niespodzianek i tajemnic do rozwikłania.

Wsparcie biznesu oraz pomoc w podejmowaniu decyzji

Rola księgowości w organizacji ulega nieustannym przemianom. Specjaliści w tej dziedzinie uczestniczą w podejmowaniu kluczowych decyzji w firmie i są ważnym wsparciem dla biznesu.

Dzięki temu możemy obserwować zmianę w postrzeganiu księgowych, której rezultatem jest dowartościowanie pracy, jaką księgowi wykonują w przedsiębiorstwie. Dziś każdy przedsiębiorca wie, że dobra księgowa to nieocenione wsparcie dla każdej firmy. Często wyniki pracy księgowego istotnie wpływają bądź wręcz determinują strategiczne decyzje biznesowe, np. w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa.

Zawód księgowej – elastyczność i inicjatywa

Księgowy pracuje na rzecz i dla dobra Twojej firmy. To nie osoba, która ma szukać dziury w całym, krytykować Twoje działania jako przedsiębiorcy, narzekać, wytykać błędy.

W ramach obowiązującego prawa może proponować takie rozwiązania, które z punktu widzenia rozwoju działalności będą najbardziej efektywne. Z księgowości mogą wychodzić propozycje zmian sposobu rozliczeń z klientami. Mogą wychodzić porady dotyczące oszczędności, ale także pomysły na pozyskanie funduszy na działalność. Jeśli jeszcze tego nie robisz, może warto zacząć korzystać z inicjatyw Twojej księgowej?

Czas na nowoczesność

Myśląc o księgowej masz w głowie obraz zakurzonych teczek, stert papierów i bałaganu? Czas się z nim rozstać. Dziś księgowa to osoba, która nie boi się nowych technologii oraz innowacji i do której faktury wyślesz przez aplikację w telefonie. Bez wychodzenia z domu i dźwigania ciężkich teczek z dokumentami.

box-icon

Ważne

Nowoczesnego księgowego cechują także dobre umiejętności komunikacyjne i społeczne. W cenie jest także uczciwie rozumiana kreatywność oraz umiejętność logicznego myślenia.

Księgowy twórca gumy balonowej

Najlepszy dowód na kreatywność księgowych? Walter Diemer – księgowy, który w 1928 roku pracował w firmie Fleer Chewing Gum Company. To on wpadł na pomysł wyprodukowania gumy o niezwykłej rozciągliwości. Guma Diemera weszła na rynek pod nazwą „Dubble Bubble” i była pierwszą na świecie gumą balonową. Jej twórca i księgowy osobiście uczył sprzedawców w firmie jak robić z niej balony. Jak widać pomysłowość księgowych nie zna granic!

Księgowość jako zawód kobiecy

Od wielu lat możemy obserwować sfeminizowanie zawodu księgowego w Polsce. Jeśli spojrzeć także na księgowych w inFakcie, to rzeczywiście większość stanowią kobiety. Ale rynek jest coraz bardziej otwarty na mężczyzn. Dlatego, jeśli planujesz studia w rachunkowości i chcesz dołączyć do grona księgowych, jako mężczyzna nie będziesz rodzynkiem. 

Zawód księgowej – zawód przyszłości

Finanse i księgowość są bardzo atrakcyjne jako kierunek studiów. Długoterminowe spojrzenie w przyszłość jest wpisane w ten zawód. Popularność wydziałów finansów i rachunkowości jest bezpośrednim skutkiem zapotrzebowania na księgowych na rynku pracy. Księgowy zaczyna być także zawodem związanym z prestiżem, gdyż jest postrzegany jako zawód zaufania publicznego.

Może czas zostać księgowym? Sprawdź 5 powodów, dla których warto zostać księgowym inFakt i dołącz do grona osób wykonujących zawód przyszłości!