Zmiany na rynku nieruchomości. Pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego bez PCC

Piotr Juszczyk

26 maja Sejm przyjął ustawę, która znosi konieczność opłacania 2 proc. podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znaczna ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

Koniec z PCC przy pierwszym mieszkaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC, dotyczy wyłącznie transakcji na rynku wtórnym. Przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego kupujący są zwolnieni z tego obciążenia. 

Przyjrzyjmy się przykładowej sytuacji, w której młodzi ludzie decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego o wartości 500 tys. zł. Obecnie muszą zapłacić podatek w wysokości 2 proc., co oznaczałoby konieczność doliczenia 10 tys. zł do ceny mieszkania. Przy zakupie nieruchomości o wartości 800 tys. zł, podatek wynosiłby 16 tys. zł.

Zniesienie PCC stanowi więc znaczącą pomoc, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie ceny nieruchomości na rynku. Brak obowiązku płacenia podatku sprawi, że nabywcy będą mieli możliwość zaoszczędzenia tych środków i przeznaczenia ich na inne cele związane z zakupem lub wykończeniem nieruchomości.

Wyższy podatek przy większej liczbie mieszkań

Zniesienie PCC w opisywanym przypadku to nie jedyna zmiana wprowadzona przez nową ustawę. Jednocześnie podwyższono do 6 proc. stawkę tego podatku dla zakupu szóstego i każdego kolejnego lokalu mieszkalnego. Przykładowo: przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. złotych, podatek wyniósłby aż 30 tys. zł. Taka zmiana ma na celu ograniczenie spekulacyjnych zakupów nieruchomości oraz równomierne rozłożenie obciążeń podatkowych.

Obecnie ustawa trafiła do Senatu. Jeśli izba wyższa zgłosi poprawki, projekt powróci do Sejmu, który będzie nad nimi głosował. Następnie będzie oczekiwał na podpis prezydenta. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy mogą zostać wdrożone jeszcze przed wakacjami. Miejmy nadzieję, że zostaną szybko wprowadzone w życie, dając kolejny impuls dla rozwoju rynku mieszkaniowego i poprawy warunków życia wielu osób.

Bezpłatna pomoc w założeniu firmy

Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Piotr Juszczyk
Jestem głównym doradcą podatkowym w inFakcie (nr wpisu 13142). Odpowiadam za PR i komunikację. Pomagam przedsiębiorcom. Prywatnie jestem mężem i ojcem uwielbiającym wszelkie aktywności i podróżowanie.