Czy koszt lodówki, kuchenki mikrofalowej w pokoju socjalnym można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Oprócz oczywistych kosztów związanych z prowadzeniem firmy, takich jak faktura za telefon, zakup paliwa lub artykułów biurowych przedsiębiorca dokonuje zakupu innych przedmiotów, takich jak czajnik, kubki, talerze lub kuchenka mikrofalowa. Dla przedsiębiorcy są to czasami oczywiste koszty, ale czy dla urzędu skarbowego również? Kiedy wydatki na wyposażenie pokoju socjalnego przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i jak do takiej sytuacji odnoszą się urzędy skarbowe?

Kiedy wydatek może być kosztem?

Według przepisów ustawy o podatku dochodowym do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć tylko te wydatki, które spełniają odpowiednie kryteria. Ważne jest to, aby dany wydatek miał bezpośredni wpływ na wzrost lub zabezpieczenie przychodu, a także miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przypadku ewentualnej kontroli podatkowej to przedsiębiorca musi wykazać zależność przyczynowo-skutkową między poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem.

Wydatek może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu pod warunkiem, że nie znajduje się w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. Wykaz tych kosztów znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biznesplan i jego przygotowanie – czy można zaliczyć do kosztów?

Znaki zapytania i dokument

Wydatki na wyposażenie pokoju socjalnego, gdy zatrudniasz pracowników

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników ponosi wydatki w związku z przygotowaniem pomieszczenia socjalnego dla osób przez niego zatrudnionych. Pokój ten będzie wyposażony w podstawowe sprzęty AGD, takie jak: lodówka, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, czajnik, kubki, talerze, itp., jak również niezbędne meble, czyli szafki, stoły i krzesła. Dodatkowym zakupem będą również artykuły spożywcze typu woda, kawa, herbata lub cukier.

Pojawia nam się tutaj pytanie, czy przedsiębiorca wszystkie te wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo bardzo prosta. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi firmę i przygotowuje pokój socjalny dla zatrudnionych pracowników, to wszystkie przykładowe wydatki wymienione powyżej może zaliczyć do kosztów. Poniesione wydatki mają wpływ na komfort pracownika w jego miejscu w pracy, co przyczynia się do wzrostu efektywności pracy, a jednocześnie pośrednio wpływa na osiągnięcie lub zachowanie źródła przychodu.

Przed ujęciem wydatku w kosztach należy zweryfikować, czy nie został on wyłączony z katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Opłata za wywóz śmieci i odpadów – czy może stanowić koszt?

Wydatki na wyposażenie pokoju socjalnego w działalności prowadzonej w domu

Jeżeli firma prowadzona jest przez przedsiębiorcę w swoim domu i nie zatrudnia on pracowników to w takim wypadku trudno będzie dowieść przed urzędem skarbowym, że zakupione sprzęty nie będą użytkowane również prywatnie. W przypadku ewentualnej kontroli skarbowej to przedsiębiorca jako podatnik ma obowiązek udowodnić, że dany wydatek ma wpływ na osiągnięcie lub zachowanie przychodu.

Opłata skarbowa – czy może stanowić koszt?

Jak dokumentujemy takie wydatki?

Wydatki związane z zakupem sprzętu AGD lub innych przedmiotów podatnik może zaliczyć do kosztów na podstawie faktury wystawionej na dane firmy. Koszt taki księgujemy w kolumnie 13 KPiR jako „Pozostałe wydatki”.

Różne faktury VAT – elementy obowiązkowe i te, o których możesz zapomnieć

Załóż testowe konto i korzystaj za darmo

  • Przekonaj się, jak proste jest wystawianie faktur i dbanie o porządek w dokumentach.
  • Dodatkowo otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów na infolinii.
  • Wypróbuj naszą wielokrotnie nagradzaną aplikację mobilną.
  • A gdy Twoje potrzeby wzrosną –  rozpocznij przez inFakt współpracę z dedykowaną księgową lub księgowym.

Załóż konto

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.