Ulga na dziecko a 500+

Aneta Socha-Jaworska

Okres rozliczeń rocznych w pełni. Bardzo często podatnicy pytają o to, jaka jest zależność między ulgą na dziecko, a 500+ (od stycznia 2024 r. 800+). Czy jedno może wykluczać drugie? Po dokładne wyjaśnienia zapraszam do wpisu.

Limit w 500+ (od 1 stycznia 2024 800+)

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, program Rodzina 500 plus to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł (800 zł) na dziecko miesięcznie:

  • przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka,
  • jest zwolnione z opodatkowania,
  • nie stanowi dochodu rodziny.

Czy 500+ wpływa na prawo do ulgi na dziecko?

Nie, 500+ w żadnym stopniu nie wpływa na prawo do ulgi na dziecko. Można otrzymywać 500+ i mieć prawo do ulgi prorodzinnej, a może być też tak że rodzic nie otrzymuje 500+ a mimo to, ma prawo do ulgi na dzieci.
Warto pamiętać, że jedyną opcją uzyskania ulgi na dzieci jest złożenie zeznania podatkowego. Natomiast 500+ jest to kwota, o którą trzeba zawnioskować, ale jej wartość nie jest wpisywana do PIT.
Ulga na dziecko a 500+

Czy ulga na dziecko wpływa na 500+?

Ulga prorodzinna to odliczenie od podatku. Jeśli podatnicy nie mają takiej kwoty podatku, aby wykorzystać całą kwotę ulgi, to wówczas mogą skorzystać ze zwrotu z tytułu ulgi na dzieci. Zwrot jest limitowany składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podlegających odliczeniu.


Przy obliczaniu kwoty dodatkowego zwrotu ulgi nie uwzględnia się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podatnik odliczył w zeznaniu PIT-28 (w zeznaniu tym wykazuje się przychody z działalności gospodarczej oraz z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym),  w zeznaniu PIT-36L,  zostały przez podatnika wykazane jako odliczone w PIT-16A lub PIT-19A.

Podwyższenie świadczenia 500 plus na 800 plus nie wpłynęło na zasady odliczeń. Tak samo jak 500+ nie wpływa na prawo do odliczenia ulgi na dziecko (w zeznaniu za 2023), tak i 800+ (w zeznaniu za 2024, czyli składanym w 2025) nie zmieni prawa do ulgi.

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi: