Podejmując decyzję o wzięciu auta w leasing przedsiębiorcy zazwyczaj sumiennie analizują aspekty dotyczące jego zakupu. A jak wygląda sprzedaż samochodu leasingowanego? 

Po zakończeniu leasingu auto może trafić do przedsiębiorcy

Przeprowadzając analizy mające na celu wybór odpowiedniej formy sfinansowania zakupu firmowego samochodu, nie sposób pominąć leasing. To opcja, którą rokrocznie wybiera spore grono osób zainteresowanych własnym autem. Daje ona również sposobność, by po zakończeniu umowy samochód trafił w ręce przedsiębiorcy.

W leasingu finansowym dzieje się to niejako automatycznie. Opcja wykupu tu de facto nie istnieje, pojazd po prostu staje się własnością przedsiębiorcy w momencie zapłaty ostatniej raty.

Z kolei przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca wykupuje samochód, zazwyczaj za pewien procent jego wartości albo też konkretną kwotę.

Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Wykup „na firmę” i prywatny – z czym się to wiąże?

Wykupując auto z leasingu operacyjnego przedsiębiorca może całą transakcję przeprowadzić „na firmę” lub jako osoba prywatna.

Ta pierwsza opcja pozwala na wrzucenie takiego wydatku do kosztów poprzez amortyzację, daje prawo do odliczenia VAT (w oparciu o fakturę wykupu) oraz pozwala rozliczać wydatki związane z używaniem samochodu w całości bez limitu kilometrówki.

Mniej atrakcyjnie wydaje się wyglądać prywatny wykup samochodu z leasingu. Przedsiębiorca nie odliczy bowiem VAT z umowy wykupu, nie wrzuci wydatków związanych z całą operacją w koszty firmy, a kwotę wydatków na użytkowanie pojazdu ograniczy kilometrówka.

Oczywiście obie powyższe sytuacje rozpatrywane są przy założeniu, że przedsiębiorca dalej będzie chciał korzystać z auta na potrzeby firmowe.

Auto w leasingu sprzedaż

Podatkowe następstwa sprzedaży auta wykupionego „na firmę”

No dobrze, załóżmy teraz sytuację – samochód został z leasingu wykupiony, jest już w pełni własnością przedsiębiorcy, a ten postanawia go sprzedać. Taki krok zazwyczaj niesie ze sobą konkretne skutki podatkowe. Jakie dokładnie? To już zależy od pewnych czynników.

Oczywiście tym nadrzędnym jest sposób wykupu auta z leasingu. Kiedy samochód zostanie wykupiony „na firmę”, to jego późniejsza sprzedaż najczęściej oznacza konieczność doliczenia do ostatecznej kwoty podatku VAT, co najprościej rzecz ujmując przełoży się na wzrost jego ceny.

To mało komfortowa opcja dla prywatnego nabywcy, który nie posiada możliwości odliczenia naliczonego VAT-u. Jeśli kupującym będzie inny przedsiębiorca, to znaczenie tego faktu zmaleje, będzie mógł bowiem odliczyć go w ramach swojej firmy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na zwolnienie z VAT przy sprzedaży samochodu mogą liczyć wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują pojazd do działalności zwolnionej z VAT.

Cała transakcja spowoduje także konieczność zapłaty podatku dochodowego. Na uniknięcie zapłaty podatku nie pozwoli przekazania auta na cele prywatne, jeśli przychód ze sprzedaży powstanie do 6 lat od wycofania samochodu z firmy.

Sprzedaż samochodu leasingowanego wykupionego prywatnie

Przypadek samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne przedstawia się trochę inaczej. Przede wszystkim takie postępowanie nie podlega opodatkowaniu VAT-em.

Pozostaje kwestia podatku dochodowego. Przez wzgląd na fakt, że auto było używane w działalności, a przedsiębiorca wrzucał w koszty wydatki z nim związane, jego późniejsza sprzedaż wymagała zapłaty podatku dochodowego – do niedawna.

Obecnie urzędy skarbowe skłaniają się ku nowemu stanowisku mówiącemu, że wcześniejsze wykorzystywanie leasingowanego auta w firmie nie jest równoznaczne z włączeniem go do składników majątku – a to oznacza, że nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego dla sprzedaży po upływie 6 miesięcy od wykupu.

Sprzedaż samochodu bez podatku już po 6 miesiącach

Darowizna może pozwolić uniknąć podatku dochodowego

Jest jeszcze inny sposób na uniknięcie zapłaty podatku dochodowego związanego ze sprzedażą leasingowanego auta. To darowizna bliskiej osobie, np. dzieciom lub rodzicom.

Czy jest możliwa darowizna na współmałżonka?

Zapłaty podatku unikną obie strony transakcji, z zastrzeżeniem jednak, że stanie się to wyłącznie wtedy, gdy sprzedaż samochodu nastąpi po upływie 6 miesięcy od jego otrzymania.

Również pół roku ma się na poinformowanie o darowiźnie urzędu skarbowego (służy temu formularz SD-Z2). Powyższa zasada obowiązuje tak przy wykupie prywatnym, jak i „na firmę”.

Darowizna samochodu w praktyce

Chcesz rozliczać swoją działalność w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.