Jak w praktyce wygląda darowizna samochodu?

Jedną z najpopularniejszych form przekazania własności samochodu jest darowizna. Często można się z nią spotkać, gdy do obdarowania dochodzi między członkami rodziny. Podpowiadamy z czym wiąże się darowizna samochodu.

Darowizna samochodu – kiedy obdarowany nie płaci podatku?

Najprościej rzecz ujmując, darowizna to bezpłatne przekazanie jakiejś rzeczy (np. samochodu) lub prawa innej osobie. Nie ma żadnych ograniczeń, co do jej przedmiotu, ani obdarowanego. Decydując się na darowiznę warto spisać umowę, która poświadczy źródło pochodzenia pojazdu.

Choć osobą obdarowaną może być właściwie każdy, to jednak z darowizną najczęściej można się spotkać wśród rodziny. Dlaczego? Chodzi tu o kwestie podatkowe. Otóż nieodpłatne przekazanie może wymagać obliczenia i zapłaty podatku od spadków i darowizn. Nie ma jednak takiego obowiązku jeśli:

  • obdarowany to członek najbliższej rodziny (małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha),
  • transakcja została zgłoszona do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jej dokonania (na formularzu SD-Z2).

Co istotne, zwolnienie występuje niezależnie od wartości przekazanego dobra.

W sytuacji, gdy któryś z dwóch powyższych warunków nie zostanie spełniony, to osoba obdarowana może zostać zobligowana do zapłaty podatku. Stanie się tak jeśli wartość pojazdu jest wyższa niż 9 637 zł.

Jeżeli obdarowany zalicza się do II grupy podatkowej (to np. wuj, siostrzeniec) albo do III grupy podatkowej (nie jest spokrewniony z darczyńcą) to podatek trzeba zapłacić, gdy wartość samochodu przekracza odpowiednio 7 276 zł oraz 4 902 zł. Oczywiście takie osoby również muszą zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego. Służy do tego formularz SD-3.

Wymienione tu kwoty nie dotyczą jednej darowizny, ale wszystkich, które zostały otrzymane od jednej osoby w ciągu ostatnich 5 lat.

Jak w praktyce wygląda darowizna samochodu_

Darczyńca nie płaci podatku dochodowego

Jak zostało już wspomniane, osoba obdarowana ma w pewnych przypadkach szanse uniknięcia podatku od spadków i darowizn. A jak to wygląda w przypadku darczyńcy? Ofiarodawca nie musi płacić podatku od spadków i darowizn, ani podatku dochodowego. Konieczna może się jedynie okazać zapłata VAT.

W przypadku, gdy darczyńca prowadzi działalność gospodarczą, nie ma możliwości wrzucenia darowizny w koszty. Jeśli przekazywany samochód nie został jeszcze w pełni zamortyzowany, do kosztów nie da się zaliczyć jego niezamortyzowanej wartości.

Darowizna sposobem na wprowadzenie i wyprowadzenie samochodu z firmy

Powyższe kwestie dotyczą darczyńcy prowadzącego działalność gospodarczą. Warto na całość spojrzeć również z punktu widzenia przedsiębiorcy, który samochodem został obdarowany.

Przede wszystkim przepisy jak najbardziej pozwalają, by do firmy wprowadzić samochód będący przedmiotem darowizny. Nad darowizną warto zastanowić się również w przypadku wycofania auta z działalności. To opcja szczególnie warta rozważenia, jako że przedsiębiorca w związku z taką transakcją nie musi płacić podatku dochodowego.

Pozostaje jeszcze kwestia VAT. Gdy przy zakupie auta przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia VAT, to jego późniejsza darowizna nie wymaga zapłaty tego podatku. Należy go jednak zapłacić jeśli przedsiębiorca posiadał tylko częściowe prawo do odliczenia VAT.

Chcesz rozliczać darowizny w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.