Czy trzeba zapłacić podatek od darowizny w małżeństwie?

Polskie przepisy dają możliwość przekazania sobie przez małżonków pieniędzy lub przedmiotów – za pomocą darowizny. Występują tu jednak pewne ograniczenia mające przeciwdziałać obchodzeniu prawa oraz chroniące interesy wierzycieli.

Jakie są możliwości przenoszenia majątku pomiędzy małżonkami?

Małżonków, którzy nie zawarli umowy o rozdzielności majątkowej, obowiązuje wspólność majątkowa. W jej ramach zarówno mąż, jak i żona, posiadają swój majątek osobisty, a poza nim występuje również ich majątek wspólny. Żadne regulacje nie zabraniają, by małżeństwo zawierało umowy przenoszące prawa lub przedmioty z majątku:

  • osobistego jednego małżonka do majątku osobistego drugiego małżonka,
  • osobistego do majątku wspólnego
  • wspólnego do majątku innych osób.

A jak wygląda sprawa przenoszenia składników majątku z majątku wspólnego do majątku osobistego jednego z małżonków? Odpowiedź jest… niełatwa. Konsultując się z np. notariuszem bądź zdobywając wiedzę w Internecie, dowiemy się najprawdopodobniej, że sytuacja taka jest możliwa i często praktykowana. Owszem, zdarza się i zazwyczaj notariusz nie protestuje, kiedy decydujemy się na przekazanie np. samochodu z majątku wspólnego do majątku osobistego np. żony, ale konsekwencje tego możemy odczuć podczas potencjalnej kontroli. Najczęściej zastrzega się, że przekazywać nie można jedynie nieruchomości.

Jak w praktyce wygląda darowizna samochodu?

Nie ma jednak żadnego przepisu, który jednoznacznie dawałby taką możliwość małżonkom, a temat jest przedmiotem wielu sporów pomiędzy prawnikami. Wniosek? Jeśli chcemy mieć spokojny sen, zrezygnujmy z przekazywania składników majątku wspólnego do majątku osobistego współmałżonka. Warto tutaj także rozważyć spotkanie z profesjonalnym doradcą podatkowym.

Majątek małżonka

Darowizna pomiędzy małżonkami zwolniona z podatku

Darowizna często wiąże się z koniecznością zapłaty podatku z tego tytułu. Nie ma to jednak zastosowania w przypadku przekazania dóbr pomiędzy małżonkami, jeżeli:

  • o darowiźnie został poinformowany właściwy naczelnik urzędu skarbowego – na formularzu SD-Z2 i do 6 miesięcy od jej dokonania,
  • darowizna została udokumentowana przelewem bankowym – gdy jej przedmiotem są pieniądze.

Całkowite zwolnienie z podatku występuje niezależnie od wartości przekazanych środków.

Jeśli myślimy o darowiznach, warto pamiętać o tym, że darowizna jest jedną z ulg podatkowych. Trzeba jednak tutaj spełnić określone warunki, z którymi warto się zapoznać przed wypełnieniem i złożeniem zeznania rocznego za 2015.

Chcesz rozliczać swoją firmę w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.