Co to jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? Jak rozliczyć VAT z takiego zakupu, jeśli nabywca jest nievatowcem?

Z każdym rokiem polscy przedsiębiorcy przeprowadzają coraz większą liczbę transakcji z kontrahentami z Unii Europejskiej. Sporo z nich charakteryzuje się niestandardowym sposobem rozliczania. Jak w praktyce przedstawia się rozliczenie zakupu towaru z UE przez firmę zwolnioną z VAT?

Zakup towarów z UE to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Wszelkie transakcje z kontrahentem z innego państwa Unii Europejskiej właściwie od lat rodzą wiele pytań wśród polskich przedsiębiorców. Nie inaczej jest w przypadku firm zwolnionych z VAT, które nabywają towary z zagranicy.

Procedura uproszczona przy zakupie towarów zza granicy

Wątpliwości budzi przede wszystkim to, czy przeprowadzenie takiej transakcji spowoduje konieczność rejestracji do VAT.

Zanim jednak o tym, najpierw pewna podstawowa informacja. Otóż kupując towar z unijnego kraju może dojść do tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT).

To dostawa z innego państwa członkowskiego, z którą łączy się transport towarów do Polski, a ich nabywcą jest właśnie rodzimy podatnik.

W przypadku „nievatowców” istnieją dwa sposoby rozliczania zakupu towaru z UE.

Zakup towaru spoza UE a zwolnienie z VAT

O rozliczeniu decyduje limit w wysokości 50 tys. zł

Wszystko zależy od kwoty, na jaką przedsiębiorca zwolniony z VAT zakupił towary z innych krajów Unii Europejskiej. Limit sięga tu 50 tys. zł.

W przypadku więc, gdy całkowita wartość towarów przywiezionych z innego państwa UE nie przekroczyła tej kwoty w danym roku podatkowym – nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W konsekwencji nie będzie konieczności, żeby opodatkować transakcje podatkiem VAT. Przedsiębiorca nie będzie musiał też rejestrować się do VAT-UE.

Sprzedaż usług poza granice Unii Europejskiej

 Podatnik zwolniony a zakup towarów z UE

Co zmienia rejestracja jako podatnik VAT-UE?

W momencie jednak, kiedy „nievatowiec” dokonuje transakcji, których wartość w danym roku podatkowym przekracza 50 tys., wówczas dochodzi do WNT. Obowiązek rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wymaga rejestracji na potrzeby VAT UE. Służy temu druk VAT-R.

W wyniku zarejestrowania przedsiębiorca otrzymuje przed swoim numerem NIP dodatkowo kod kraju (w przypadku Polski jest to PL), którym posługuje się w transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Co istotne, rozliczanie WNT i związana z tym rejestracja jako podatnik VAT-UE, nie sprawia że firma zwolniona z VAT automatycznie zostaje czynnym podatnikiem VAT.

Zwolnienie w dalszym ciągu obowiązuje, wymagane jest wyłącznie rozliczanie podatku od zakupów w obrębie UE.

Firmy zwolnione z VAT, których nie dotyczy składanie deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K, WNT wykazują w deklaracji VAT-8. Składa się ją w okresach miesięcznych, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Podobnym rodzajem deklaracji jest VAT-9M – ma ona jednak zastosowanie dla zakupu usług.

Import usług przez nievatowca

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

W przypadku pytań i wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Do dyspozycji pozostaje adres e-mail: info@infakt.pl.