Import z USA i innych krajów spoza UE – jakie podatki trzeba zapłacić?

Zakup towaru spoza UE powoli staje się standardem wśród polskich firm. Takie transakcje zazwyczaj wymagają sporej liczby niestandardowych formalności. 

Zakup elektroniki? W USA taniej niż w Polsce

Jest kilka powodów wzrostu skali importu towarów z państw położonych poza unijnymi granicami. Poza większą dostępnością niektórych produktów spore znaczenia odgrywa również niższa cena.

Szczególnie widać to na przykładzie elektroniki, którą choćby w USA można kupić dużo taniej niż w Polsce.

Nabycie towarów ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji czy Australii obarczone jest jednak sporą dozą wymagań formalno-prawnych. Niezbędne mogą się okazać zapłata podatku VAT, cła czy też akcyzy.

Bez znajomości przynajmniej podstawowych zasad, które tu obowiązują, rozliczenie zakupu może okazać się dla przedsiębiorcy niezwykle skomplikowane.

Sprzedaż towarów do UE a zwolnienie z VAT

Formalności najlepiej przekazać agencji celnej

Pod terminem „importu towarów” należy rozumieć przywóz towaru z państwa nienależącego do UE na terytorium Polski (z tzw. kraju trzeciego). Taka transakcja zazwyczaj wymaga przeprowadzenia pewnych procedur celnych, na czele z zapłatą samego cła.

Może się zdarzyć, że wszelkimi formalnościami celnymi wraz z naliczeniem odpowiednich opłat zajmie się sprzedawca. Na takie praktyki decydują się niekiedy wielkie serwisy internetowe, np. Amazon.

Zazwyczaj jednak nabywca sam musi zadbać o formalności związane z importem. Jeśli tak się stanie, najlepsze wyjście to skorzystanie z usług agencji celnej.

Procedura odprawy zazwyczaj jest bowiem mocno skomplikowana i zajmuje sporo czasu.

Rejestracja w systemie EORI

Poza rejestracją w systemie EORI i złożeniem kilku dokumentów (m.in. zgłoszenia celnego, dokumentu przewozowego CMR, specyfikacji towarowej, listy załadunkowej) trzeba również sprawdzić, czy towar objęty jest cłem.

Możliwość określenia stawki celnej daje strona www Zintegrowanej Taryfy Celnej Unii Europejskiej (TARIC).

 Zakup towaru spoza UE a zwolnienie z VAT

W jaki sposób „nievatowiec” rozlicza import towarów?

Rozliczenie zakupu towaru spoza granic UE wymaga oczywiście odpowiednich działań w kontekście VAT. I co może zaskoczyć niektórych przedsiębiorców – rozliczenie podatku VAT przy imporcie towaru leży w gestii jego nabywcy.

Tutaj standardowy mechanizm, zgodnie z którym zajmuje się tym sprzedawca, został odwrócony.

Sprzedaż usług poza granice UE

Podstawa opodatkowania to wartość celna powiększona o cło

I, co istotne, dotyczy również przedsiębiorcy zwolnionego z VAT. Przy imporcie usług podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło (oraz akcyzę, jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją).

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą długu celnego

Powstanie obowiązku podatkowego liczy się od powstania tzw. długu celnego. W przypadku objęcia towarów procedurą celną moment objęcia towarów procedurą celną rodzi obowiązek podatkowy.

10 dni na zapłatę podatku

Firma dokonująca importu ma 10 dni na wpłatę podatku. Czas ten liczony jest od dnia, w którym przedsiębiorca dostał informację z organu celnego, o tym ile wynosi należność.

Oczywiście „nievatowiec” nie ma prawa późniejszego odliczenia VAT, to przysługuje jedynie czynnym podatnikom VAT.

Pomimo dopilnowania kwestii związanych z VAT, „nievatowiec” nie ma obowiązku rejestrować się jako czynny podatnik VAT. Może w dalszym ciągu korzystać ze zwolnienia.

Chcesz rozliczać zagraniczne koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.