Jak nievatowiec powinien rozliczać sprzedać towarów poza granice UE?

Wiele wątpliwości budzi kwestia sprzedaży towarów do Unii Europejskiej przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT na podstawie limitu obrotów (150 tys. zł). Jeżeli korzystasz z tego typu zwolnienia, masz prawo sprzedawać swoje towary do krajów UE ze stawką „zw” bez dodatkowych obowiązków.

Sprzedaż towarów do UE a rejestracja do VAT-UE

Standardowo sprzedaż towarów do Unii określana jest jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i pociąga za sobą szereg formalności, które należy spełnić:

  • rejestrację do VAT-UE
  • składanie do Urzędu Skarbowego dodatkowej deklaracji VAT-UE.

Rejestracja do VAT-UE

Dlaczego zwolnienie podmiotowe z VAT sprawia, że powyższe formalności nie dotyczą przedsiębiorcy?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje bowiem wtedy, gdy sprzedającym jest przedsiębiorca, który nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT-u.

Jeżeli posługujesz się tym zwolnieniem, to nie podlegasz pod przepisy związane z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Dodatkowe formalności Ciebie nie dotyczą i możesz bez przeszkód sprzedawać swoje towary do krajów UE.

Zwolnienie z VAT bez zmian do 2018 roku

 Sprzedaż towarów do UE a zwolnienie z VAT

Z jaką stawką wystawić fakturę przy sprzedaży towarów do UE?

Sprzedaż taką traktujemy jak krajową. Oznacza to, że należy wystawić standardową fakturę ze stawką „zw” i informacją o podstawie zwolnienia z VAT-u. Transakcję wykazujemy jedynie w uproszczonym rejestrze sprzedaży.

W rejestrze masz bowiem obowiązek wykazać wszystkie transakcje, które wliczają się do limitu.

Jeżeli korzystasz z naszego Programu do Księgowości, ewidencja sprzedaży generuje się automatycznie. Aplikacja inFakt poinformuje również o tym, kiedy limit 150 tys. zł zostanie przekroczony.

Sprzedaż towarów do Unii jest szansą na wyższe przychody, a brak dodatkowych formalności może zachęcić do częstszego korzystania z tej formy handlu.

Oczywiście po przekroczeniu limitu pojawia się konieczność rejestracji do VAT, jednak nie należy się tego obawiać. Bycie czynnym podatnikiem VAT to nie tylko obowiązki, ale także dodatkowe przywileje (np. możliwość odliczenia VAT-u od dokonywanych zakupów).

Czy przedsiębiorca musi być VAT-owcem?

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Jeśli masz pytania lub uwagi odnośnie sprzedaży towarów na terenie Unii Europejskiej, zostaw wiadomość lub wyślij e-mail na adres info@infakt.pl.