Jak rozliczyć VAT w deklaracji, zamiast płacić go do urzędu celnego przy imporcie towarów?

Import towarów, czyli zakup towarów za granicą – poza Unią Europejską – to częsta praktyka. Czasami można zastosować procedurę uproszczoną – ale kiedy i czy wiąże się to z jakimiś korzyściami dla przedsiębiorcy?

Zakup towarów za granicą a procedura uproszczona

Import towarów wiąże się z koniecznością wcześniejszej zapłaty podatku VAT do urzędu celnego. Aby uniknąć tej czynności i rozliczyć VAT dopiero w deklaracji, trzeba:

  • powiadomić urząd skarbowy i celny o zamiarze rozliczenia VAT w deklaracji podatkowej
  • przedstawić urzędowi celnemu odpowiednie zaświadczenia, wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed importem, a mianowicie: zaświadczenie o braku zaległości w składkach ZUS oraz podatkach
  • potwierdzenie rejestracji jako czynny podatnik VAT.

 Zakup towarów za granicą a korzyści skorzystania z procedury uproszczonej

Przekaż urzędowi celnemu dowód rozliczenia się z podatku VAT

Przedsiębiorca jest też zobowiązany przekazać urzędowi celnemu w terminie do 4 miesięcy po powstaniu obowiązku podatkowego dokumenty, które potwierdzają rozliczenie podatku VAT.

Cały ten proces nazywamy procedurą uproszczoną, polegającą na wpisie do odpowiedniego rejestru zgodnie z przepisami celnymi, następnie na rozliczeniu VAT w standardowej deklaracji podatkowej i przekazaniu informacji zwrotnej do urzędu celnego.

W przypadku importu towarów obowiązek podatkowy – a tym samym konieczność założenia deklaracji VAT – powstaje z chwilą powstania długu celnego. Za ten właśnie okres należy dostarczyć do urzędu skarbowego właściwą deklarację podatkową.

11 pytań o rozliczenia zagraniczne

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Zostaw komentarz lub napisz na info@infakt.pl.