PIT-36: Wszystko co musisz wiedzieć w 2024 r.

Patrycja Czarnota

Jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych składanych przez podatników jest PIT-36. Jest to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) w danym roku podatkowym. Dotyczy ona przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej 12% i 32%).

Kto obowiązkowo składa PIT-36?

PIT-36 do odpowiedniego urzędu skarbowego składają głównie podatnicy, którzy prowadzili działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Dotyczy to też na przykład podatników, którzy uzyskali przychody z zagranicy (np. wynagrodzenie, emerytura) lub prowadzili działalność nierejestrowaną.

box-icon

Uwaga

Zeznanie PIT-36 nie jest przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących działalność, rozliczających się na zasadach podatku liniowego i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Do kiedy złożyć PIT-36?

Podatnicy na złożenie PIT-36 za 2023 rok mają czas do 30 kwietnia 2024 roku

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 15 lutego 2024 r. w usłudze „Twój e-PIT” będą udostępnione wstępnie przygotowane rozliczenia dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Należy pamiętać, że wstępnie rozliczone deklaracje PIT będzie trzeba uzupełnić o pewne dane podatkowe.

Która wersja formularza PIT-36 w 2024 roku?

Do rozliczeń podatku PIT za 2023 r. składanych w 2024 r. zastosowanie ma deklaracja PIT-36 w wersji 31.

Jak uzupełnić druk PIT-36?

Ministerstwo udostępnia specjalnie przygotowaną broszurę informacyjną do zeznania PIT-36, która może okazać się pomocna w rozliczeniu.

Warto jednak zwrócić uwagę na kilka elementów deklaracji.

Przed rozpoczęciem trzeba uwzględnić sposób rozliczenia: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, dla wdów lub dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Część D, czyli miejsce na zaznaczenie korzystania z ulgi takich jak: ulga dla młodych, ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, ulga dla pracujących seniorów.

Część J, która jest miejscem na wykazanie odliczeń od podatku, dla których jest przeznaczony załącznik PIT/O. Wykazuje się w nim między innymi ulgę na internet, ulgę prorodzinną, ulgę z tytułu darowizn, ulgę rehabilitacyjną, ulgę w związku z wpłatami na IKZE.

Część S, albo inaczej miejsce na przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Jak rozliczyć PIT-36 w 2024 roku?

Podatnik ma trzy sposoby na złożenie deklaracji PIT-36

  1. papierowo – osobiście w urzędzie skarbowym 
  2. elektronicznie – za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT np. inFakt
  3. elektronicznie – za pośrednictwem rządowej strony „Twój e-PIT”

Zamów rozmowę z Księgowym inFaktu

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Patrycja Czarnota
Absolwentka finansów i rachunkowości. Z pasji do finansów i kontaktu z ludźmi na co dzień staram się być najlepszą księgową dla moich Klientów w inFakcie. Moim celem jest rozjaśnienie księgowych zagadnień dla nowych przedsiębiorców, którzy dzięki mojej pomocy i wsparciu mogą skupić się na rozwoju biznesu.