Nie zapomnij o korekcie VAT-u przy sprzedaży auta firmowego

Adam Pietrzak

Sprzedajesz samochód osobowy, przy którego zakupie odliczyłeś VAT? Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do korekty podatku od towarów i usług.

Mieszane użytkowanie samochodu a odliczenie VAT

Przedsiębiorcy, którzy kupują na firmę samochody osobowe, zazwyczaj użytkują je w tzw. „sposób mieszany”. Oznacza to, że używają samochód nie tylko w celach ściśle związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoją cenę – z faktury za zakup samochodu mogą odliczyć tylko połowę podatku od towarów i usług, czyli  VAT-u. 

Sprzedaż samochodu i korekta VAT naliczonego

Co się dzieje, gdy przedsiębiorca decyduje się sprzedać samochód, który stanowił majątek jego firmy i od którego odliczył – choćby w połowie – podatek od towarów i usług? Do ceny sprzedaży auta musi doliczyć 23 procent VAT-u. „Ale jak to? Odliczyłem połowę VAT-u od kupna, a przy sprzedaży muszę płacić cały VAT? To niesprawiedliwe” – stwierdzi niejeden przedsiębiorca. Właśnie z myślą o uniknięciu takiej sytuacji ustawodawca wprowadził możliwość korekty podatku naliczonego.

Prawo (lub obowiązek w zależności od sytuacji ) do korekty podatku naliczonego dotyczącego pojazdu osobowego daje Art. 90b. ustawy o podatku od towarów i usług

Ile mamy czasu na złożenie korekty?

Prawo do korekty w przypadku samochodów o wartości początkowej wyższej niż 15 tys. zł obowiązuje w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy. Jeżeli samochód miał początkową wartość mniejszą niż 15 tys. zł to prawo do skorygowania VAT-u naliczonego obowiązuje przez 12 miesięcy od miesiąca nabycia, importu lub oddania do użytku.

Korekta VAT w praktyce

Tyle teorii. Czas na przykład. Załóżmy, że w kwietniu 2020 roku przedsiębiorca kupił za 123 tys. zł brutto samochód osobowy, który wprowadził do działalności gospodarczej. Zdecydował się użytkować go w sposób mieszany, a więc z 23 tys. zł VAT-u widniejącego na fakturze zakupu, odliczył tylko połowę, czyli 11 500 zł. Równo dwa lata później przedsiębiorca decyduje się sprzedać samochód, który wykorzystywał w działalności. Ponieważ od miesiąca nabycia nie upłynęło 60 miesięcy, przedsiębiorca zachowuje prawo do korekty VAT-u naliczonego.

Kwota VAT podlegająca korekcie to 11 500 zł, czyli ta część VAT-u, której przedsiębiorca nie odliczył w miesiącu nabycia auta. Okresy korekty to przedział czasowy od kwietnia 2020 do marca 2025, czyli wspomniane wcześniej 60 miesięcy. Do końca okresu korekty zostało 36 miesięcy (kwiecień 2022 – marzec 2025). Oznacza to, że kwota korekty VAT naliczonego wyniesie dokładnie 6900 zł.

Jak to obliczyliśmy? 36 miesięcy dzielone przez 60 miesięcy daje 0,6. Powstały współczynnik mnożymy przez wartość nieodliczonego przy zakupie VAT-u, a więc 11 500 zł. Otrzymujemy właśnie kwotę 6900 zł, którą wykazujemy w deklaracji VAT za kwiecień 2022 jako korektę VAT naliczonego od nabycia środków trwałych.