Jaki jest limit przychodów po osiągnięciu których trzeba przejść z księgowości uproszczonej na pełną?

Czasami nawet jednoosobowy przedsiębiorca jest zobowiązany porzucić KPiR i przejść na pełną księgowość. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć skomplikowanej ewidencji księgowej i obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych?

KPiR, ryczałt czy księgi rachunkowe?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą na ogół rozliczają się na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów – jest to najczęstszy wybór.

6 ważnych informacji o KPiR

Ci przedsiębiorcy, którzy nie osiągają wysokich kosztów uzyskania przychodu, decydują się zazwyczaj na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

13 ważnych informacji o ryczałcie

Duże firmy natomiast prowadzą pełną księgowość. Wymaga ona prowadzenia rozbudowanej i dużo bardziej skomplikowanej niż KPiR dokumentacji księgowej.

Księgowość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Za pomocą Księgi Przychodów i Rozchodów rozliczają się zazwyczaj osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to uproszczona forma księgowości – odnotowywane są przychody oraz koszty, dzięki czemu możliwe jest wyliczenie dochodu oraz należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie KPiR, istnieje jednak możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia biur księgowych bądź specjalnych programów do księgowości. I tutaj warto postawić na nowoczesne biuro rachunkowe, które spełni oczekiwania przedsiębiorcy i zapewni odpowiednie wsparcie merytoryczne oraz technologiczne.

Zmiana biura rachunkowego – na co zwrócić uwagę?

Aby móc rozliczać się na podstawie KPiR, konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, musimy wybrać opodatkowanie w formie podatku liniowego lub wg skali podatkowej. Po drugie – przychód firmy w poprzednim roku rozliczeniowym nie mógł przekroczyć 2 mln euro.

Zmiany w liczeniu limitu do KPiR!

Kiedy muszę przejść na pełną księgowość?

Prowadzenie pełnej księgowości, czyli rozliczenia na podstawie ksiąg rachunkowych, jest obowiązkowe w przypadku spółek prawa handlowego (spółki akcyjne oraz spółki z o.o.) oraz spółek osobowych prawa handlowego (spółki komandytowo-akcyjne oraz komandytowe).

Może się jednak okazać, że również część przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą będzie zmuszona przejść na pełną księgowość. Jest to związane z wymienionym wyżej limitem przychodów, czyli po przekroczeniu kwoty 2 mln euro w poprzednim roku podatkowym.

W takiej sytuacji trzeba się liczyć z dodatkowymi obowiązkami: prowadzenie dokładnej ewidencji należności i zobowiązań, sporządzanie sprawozdań finansowych (bilans, rachunek zysków i strat, inne), itp.

Nowoczesne biuro rachunkowe

Warto szukać biura rachunkowego, które zapewni nam komfortową współpracę. W trakcie poszukiwań warto zwrócić uwagę na:

  • możliwość dostarczania dokumentów kosztowych w wygodny sposób, np. online
  • stały dostęp do danych księgowych, w tym do faktur kosztowych, KPiR, kwot przychodów i kosztów, podatków i składek ZUS
  • wsparcie merytoryczne poza typowymi godzinami pracy, czyli późnym wieczorem i w weekendy
  • możliwość korzystania z aplikacji mobilnej.

Chcesz dopasować księgowość do firmy w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.