Kwota zmniejszająca podatek 2023/2024 – kogo obejmuje, jak ją obliczyć?

Adam Pietrzak

Dzięki kwocie zmniejszającej podatek zapłacisz mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy. Ale tylko, gdy pracujesz na etacie, umowie cywilno-prawnej, albo gdy jako przedsiębiorca wybierzesz opodatkowanie skalą podatkową.

Kwota zmniejszająca podatek a kwota wolna od podatku

Kwota zmniejszająca podatek jest często mylona z kwotą wolną od podatku. Jedna wynika z drugiej, ale nie są to pojęcia, które można traktować jak synonimy. Kwota wolna od podatku w 2023 roku to 30 000 zł. W 2024 roku nie ulegnie ona zmianie. Oznacza to, że podatnicy opodatkowani według skali podatkowej (dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło i przedsiębiorcy, którzy wybrali taki sposób opodatkowania) mogą bez podatku zarobić w ciągu roku 30 000 zł. 

 

Jak obliczyć kwotę zmniejszającą podatek 

Czym jest zatem kwota zmniejszająca podatek? To nic innego jak iloczyn kwoty wolnej podatku oraz stawki podatku dochodowego dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł w skali roku (12%). 

box-icon

Ważne

Jak obliczyć kwotę zmniejszającą podatek? 12% x 30 000 zł = 3600 zł. Kwota zmniejszająca podatek w roku 2023 i w roku 2024 to 3600 zł. Jeśli tę kwotę podzielisz przez liczbę miesięcy, to otrzymasz 300 zł.
300 zł to miesięczna kwota zmniejszająca podatek w roku 2023 i w roku 2024.

Jak odliczyć kwotę zmniejszająca podatek

Podstawa obliczenia podatku to przychód podatnika pomniejszony o koszty jego uzyskania. Płatnik, czyli np. pracodawca co miesiąc odprowadza za podatnika zaliczkę na podatek dochodowy. Pomniejsza ją o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli o 300 zł miesięcznie. W rezultacie obniża się w ten sposób kwota PIT w ujęciu rocznym. 

Gdzie wpisać kwotę zmniejszającą podatek? 

Żeby skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek, musisz złożyć pracodawcy, czy zleceniodawcy specjalny formularz – PIT-2. W ten sposób upoważnisz płatnika do zmniejszenia Twoich miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Otrzymasz dzięki temu większe wynagrodzenie netto

Kiedy nie przysługuje kwota zmniejszająca podatek?

Kwota zmniejszająca podatek nie przysługuje wtedy, gdy podatnik nie jest opodatkowany skalą podatkową. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym lub ryczałtem, nie mają prawa do korzystania z kwoty zmniejszającej podatek.

box-icon

Ważne

Obecnie PIT-2 możesz złożyć nawet u trzech płatników jednocześnie. Dzięki temu każdy z nich, kalkulując Twoją zaliczkę na podatek dochodowy, będzie mógł ją pomniejszyć o część kwoty zmniejszającej podatek – po 150 zł przy dwóch płatnikach, po 100 zł przy trzech.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.
Adam Pietrzak
Doradca podatkowy, numer wpisu: 14234. Księgowy inFaktu. Robię wszystko, aby klient wiedział, że po stronie doradcy podatkowego i księgowego ma osobę, która gra w nim w jednej drużynie. Zawsze powtarzam przedsiębiorcom: nie bójcie się pytać. Nie wstydźcie się, że czegoś nie wiecie, czy nie rozumiecie. Jestem od tego, by pomóc i wytłumaczyć.