Jestem grafikiem. Czy powinienem stosować kody GTU?

Nowe obowiązki w zakresie oznaczeń GTU przysparzają przedsiębiorcom wiele problemów. Dodatkowo nieprecyzyjne przepisy nie pozwalają w jasny sposób określić obowiązek stosowania nowych oznaczeń. Czy grafik powinien stosować kody GTU?

Grafik a kody PKD

Efektem pracy grafika jest wykonanie projektu graficznego, obróbka zdjęć, tworzenie elementów graficznych do materiałów reklamowych. Najczęściej grafik komputerowy prowadząc działalności, w zgłoszeniu CEIDG-1 wpisuje kody PKD:

  • 74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania
  • 74.20.Z – Działalność fotograficzna
  • 58.19.Z – Pozostała działalność wydawnicza

Od momentu wprowadzenia JPK, główną wątpliwością jaka pojawia się u grafików jest obowiązek stosowania symbolu GTU_12. Ta grupa dotyczy usług niematerialnych w tym usług doradczy oraz reklamowych.

Czy grafik powinien stosować kody GTU?

Podobnie jak w przypadku programisty, samo posiadanie kodów PKD związanych np. z usługami doradczymi lub reklamowymi nie jest wyznacznikiem obowiązku stosowania GTU. Ważny jest rodzaj świadczonej usługi.

W swojej pracy grafik, który wykonuje np. obróbkę zdjęć lub tworzy grafikę wykorzystywaną w reklamach nie ma obowiązku stosowania GTU_12. Ustawodawca dla usług niematerialnych określił „wyłącznie” usługi powiązane z tym kodem. Tworzenie grafiki nie jest elementem prowadzenia usługi reklamowej. Jest przygotowaniem materiałów do reklamy, które zostaną wykorzystane lub nie przez zespół np. marketingowców.

Natomiast należy pamiętać, że grafik, który przyjmie zlecenie dotyczące zaplanowania i stworzenia całej kampanii reklamowej w tym momencie świadczy usługi reklamowe a nie graficzne. Podobnie jest z usługami doradczymi, jeżeli efektem pracy nie jest tworzenie grafik tylko doradztwo i przedstawienie rekomendacji np. w zakresie zmian graficznych będzie to usługa doradcza a nie graficzna.

Rozpoznanie rodzaju świadczonych usług jest głównym elementem pozwalającym na określenie obowiązku stosowania GTU_12. Z uwagi na wiele wątpliwości należy oczekiwać na wyjaśnienia MF w zakresie stosowania nowych oznaczeń. Niemniej należy pamiętać, że to głównie przedsiębiorca dokładnie wie jaki był efekt świadczonej przez niego usługi.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku od towarów i usług. Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, podczas webinarów oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz specyficznymi rozliczeniami VAT.